Dijabetes melitus kod djece predstavlja sve značajniji javnozdravstveni problem u svijetu zbog rasta učestalosti, kazala je ovo za naš Radio dr. Šeherzada Ezić Majstorović, specijalista pedijatar, subspecijalista pedijatrijske endokrinologije i dijabetologije u Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“. Dr. Ezić Majstorović kaže da naša zemlja također spada u zemlje sa visokom incidencom dijabetesa.
Genetski faktor, razne infekcije majke u toku trudnoće i stresne situacije neki su od uzroka dijabetesa kod djece, a najčešće se javlja pred polazak u školu i u pubertetu. Učestalo mokrenje, pojačana žeđ, izražena glad i mršavljenje djeteta prvi su znaci da se posumnja na dijabetes, kaže dr. Majstorović. Ističe da je ove simptome jako važno prepoznati kao simptome dijabetesa i na vrijeme početi sa liječenjem, jer ukoliko se ne prepoznaju može doći do usložnjavanja stanja djeteta, poput dehidracije, isprekidanog disanja i poremećaja vida, te u konačnici i do pada djeteta u komu.
Liječenje djeteta sa dijabetesom preuzima i vodi pedijatrijski endokrinolog koji ima zadaću stabilizirati stanje djeteta, te istražiti zdravlje svih organa na kojima mogu nastati posljedice šećerne bolesti. Provodi se inzulinsko liječenje koja ima zadaću zadovoljiti sve potrebe organizma za glukozom, pravilnom i zdravom prehranom i fizičkom aktivnošću. Naša sagovornica kaže da je tretman liječenja dijabetesa danas napredniji, ali da kod nas još nije na zadovoljavajućem nivou, odnosno primjetna je razlika uslova liječenja po kantonima.
Dr. Ezić Majstorović ističe da je u terapijskom procesu izuzetno važna uloga roditelja, odnosno važno je da su roditelji educirani o svim elementima liječenja. Dodaje da dijete sa dijabetesom treba da ima što sličniji život zdravom djetete, ali da je put do toga dug, jer podrazumijeva prepoznavanje bolesti na vrijeme, njeno prihvatanje, pravilno liječenje i poštivanje svih preporuka vezanih za dijabetes. To se naročito odnosi na zdravu prehranu i tjelesnu aktivnost. Kaže da djeca sa dijabetesom trebaju biti fizičku aktivna i baviti se sportom, ali savjetuje da se izbjegavaju rizični adrenalinski sportovi, poput ronjenja i planinarenja.
Dr. Ezić Majstorović na kraju ističe da je kod nas potrebno govoriti i jačati svijest javnosti o važnosti podrške i razumijevanja okoline o djeci oboljeloj od dijabetesa, jer kako kaže, još uvijek u školama ta djeca nemaju omogućeno neometano, u higijenski prihvatljivim uslovima, davanje inzulina, te je još uvijek prisutno „zadirkivanje“ te djece od strane druge djece.