Prekogranična suradnja pomaže rješavanju zajedničkih izazova pograničnih regija, gradova i općina i doprinosi smanjenju društvene i ekonomske nejednakosti pograničnih područja kroz različite vidove zajedničkog djelovanja. Vođeni upravo time, delegacija Općine Velika Kladuša koju su predvodili općinski načelnik Fikret Abdić i savjetnik Ervin Abdić boravila je danas u uzvratnim posjetama općinama Cetingrad, Vojnić, Topusko i Gvozd. Nakon posjete Cetingradu i načelnici Marini Kalić, uslijedile su posjete Vojniću i načelniku Nebojši Andriću, Topuskom i načelniku Ivici Kuzmiću i Gvozdu sa načelnikom Milanom Vrgom.
Svi predstavnici pomenutih općina već su u ranijem periodu boravili u službenim posjetama Velikoj Kladuši, dok je ova uzvratna posjeta, kako je istaknuto iz Kabineta općinskog načelnika, potvrda dobre suradnje i građenja prijateljskih i ekonomskih odnosa. Pored toga, suradnja sa ovim i ostalim općinama i gradovima intenzivirana je zajedničkim apliciranjem na veliki broj EU projekata, a kako navode iz Kabineta, upravo su te stavke bile sastavni dio vođenih dijaloga, kao i nastavak 2020. godine započetog velikog projekta „Kesten“, a koji je prekinut zbog predmeta pod nazivom “Mreža”.
Podsjećamo, prije četiri godine učesnici ovog značajnog projekta zajednički sastanak na ovu temu održali su tada na Dan općine Velika Kladuša, a ubrzo nakon toga, desila se i situacija sa korona virusom. Tog dana, općinski načelnik Fikret Abdić, predstavio je dugoročni projekat plantažne sadnje kestena, nakon čega su održani brojni sastanci na ovu tematiku. Inicijativu za implementaciju ovog projekta pokrenuo je općinski načelnik i osim kladuške općine u isti je uključeno 50-ak općina i gradova iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore, Srbije i Sjeverne Makedonije.








