Dok u Kantonu Sarajevo raste broj oboljelih od morbila u Velikoj Kladuši nema oboljelih, potvrdila je ovo za naš Radio pedijatrica u Domu zdravlja Velika Kladuša Azra Kudić Keserović. Prema njenim riječima glavni razlog što u Velikoj Kladuši nema zabilježenih slučajeva zaraze morbilama jeste visok obuhvat imunizacijom, odnosno vakcinacijom protiv morbila. U Velikoj Kladuši vakcinacijom je obuhvaćeno preko 95% djece, kako je i predviđeno standardima Svjetske zdravstvene organizacije (poslušajte izjavu)…
Posljednjih godina u Federaciji BiH registriraju se niži obuhvati imunizacijom djece cjepivom protiv morbila, rubeole i parotitisa (MRP cjepivo). U 2016. godini, obuhvat je iznosio 63,5% za prvu dozu cjepiva, u 2017. godini 62,8% i u 2018. godini 82,1%. Ovakvo stanje ostavlja mogućnost širenja virusa među osobama koje nisu vakcinisane. Cijepljenje djece protiv morbila je zakonska obaveza i ključna javnozdravstvena strategija u kontroli ove bolesti, kako kod nas tako i u drugim zemljama. Prema Programu imunizacije u Federaciji Bosne i Hercegovine, predviđene su dvije doze MRP cjepiva (poslušajte izjavu)…
Morbili su vrlo zarazna virusna bolest, koja se prenosi kapljičnim putem. Početni simptomi morbila uključuju visoku temperaturu, curenje iz nosa, te sitne bijele mrlje u unutrašnjoj strani usta. Nekoliko dana kasnije javlja se osip, počevši od lica i vrata, postepeno se šireći po tijelu. Moguće su komplikacije kao što su upala mozga, upala uha, upala pluća (poslušajte izjavu)…
Prema zadnjim podacima u Kantonu Sarajevo ima preko 120 zabilježenih slučajeva zaraze morbilama. Sedmomjesečna djevojčica oboljela od morbila, sa teškim plućnim komplikacijama, umrla je na Klinici za pedijatriju KCUS, a beba koja je bila u teškom stanju sredinom prošle sedmice i dalje je u istom stanju i trenutno se nalazi na respiratoru na odjelu Pedijatrije.
Razgovor sa pedijatricom Azrom Kudić Keserović na temu “Morbile” poslušajte u srijedu, 20. marta u Radio ordinaciji u 13:00h.