Utakmicom između Meksika i Južne Afrike večeras počinje Svjetsko fudbalsko prvenstvo koje se ove godine održava u Meksiku, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama. Među 48 selekcija na završnom turniru nalazi se i reprezentacija Bosne i Hercegovine koja nastup na Mundijalu započinje sutra utakmicom protiv Kanade u Torontu.
Svjetsko prvenstvo otvara duel Meksiko – Južna Afrika u 15:00 sati po lokalnom vremenu, odnosno 21:00 po srednjeevropskom. Utakmici će prethoditi spektakularna ceremonija otvaranja na legendarnom stadionu Asteka u Meksiko Sitiju.
Domaćin ovogodišnjeg turnira su tri zemlje – Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko, a rekordnih 48 reprezentacija učestvovaće na najopsežnijem i najkompleksnijem izdanju Mundijala do sada.
Među njima je i reprezentacija Bosne i Hercegovine koja se poslije 12 godina vraća na najveću smotru svjetskog fudbala. Zmajevima će ovo biti drugi nastup na Svjetskom prvenstvu nakon što su 2014. debitovali na Mundijalu u Brazilu.
Bosna i Hercegovina će za protivnike u grupi B imati selekcije Kanade, Švicarske i Katara.
Zmajevi će prvu utakmicu na Mundijalu odigrati sutra, 12. juna protiv Kanade u Torontu, nakon čega slijede dueli sa Švicarskom u Los Anđelesu (Inglvud) 18. juna i Katarom u Sijetlu 24. juna.
Reprezentacija BiH sve tri utakmice grupne faze igra u 21:00 sati po našem vremenu.
Kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko predvodiće Zmajeve na Svjetskom prvenstvu, uvjeren da iskustvo, rad i nova generacija igrača mogu biti osnova za još jedno iznenađenje, nakon velikog uspjeha u baražu u kojem je bh. tim prvo eliminisao Vels, a potom i četverostrukog prvaka svijeta Italiju.
48 reprezentacija, 12 grupa, 104 utakmice
U šesnaestinu finala prolaze po dvije najbolje reprezentacije iz 12 grupa, kao i osam najboljih trećeplasiranih.
Grupa A: Meksiko, Južna Afrika, Južna Koreja, Češka
Grupa B: Kanada, Bosna i Hercegovina, Katar, Švicarska
Grupa C: Brazil, Maroko, Haiti, Škotska
Grupa D: SAD, Paragvaj, Australija, Turska
Grupa E: Njemačka, Curacao, Obala Slonovače, Ekvador
Grupa F: Nizozemska, Japan, Švedska, Tunis
Grupa G: Belgija, Egipat, Iran, Novi Zeland
Grupa H: Španija, Zelenortski Otoci, Saudijska Arabija, Urugvaj
Grupa I: Francuska, Senegal, Irak, Norveška
Grupa J: Argentina, Alžir, Austrija, Jordan
Grupa K: Portugal, DR Kongo, Uzbekistan, Kolumbija
Grupa L: Engleska, Hrvatska, Gana, Panama





