Svjesni važnosti uloge medija u oblikovanju percepcije javnosti i promociji prava djeteta, u Ministarstvu obrazovanja USK aktivno podržavaju inicijative usmjerene ka odgovornom i etičkom izvještavanju o djeci, te su iz tog razloga jučer u Bihaću organizovali radionicu u cilju jačanja svijesti i unapređenja medijske prakse u najboljem interesu djeteta u saradnji sa UNICEF-om BiH.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona i UNICEF-a kontinuirano surađuju na osiguravanju jednakih prilika za svu djecu u ostvarivanju prava na zdravlje, obrazovanje, zaštitu i učešće.
„Cilj nam je da zaštitimo našu djecu od izvještavanja nekih medija,.Ne možemo i ne želimo sve medije staviti u isti koš, jer imamo medije koji objektivno izvještavaju i dobro rade svoj posao, poštujući pravila u svom radu pa tako i prava djeteta. Imamo i medije koji plasiraju lažne informacije, koje štete našoj djeci. U Ministarstvu smo prepoznali takve medije i želimo našu djecu zaštitti od njihovog djelovanja i lažnog informisanja. Ono što želim ovom prilikom naglasiti jeste da je u izradi novi Zakon o informisanju USK, koji će, iskreno se nadam, uspjeti regulisati sve nepravilnosti u ovoj oblasti, pa i u medijskom izvještavanju o djeci“, riječi su Denisa Osmankića, ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona.
Cilj radionice bio je otvoriti prostor za razmjenu iskustava i diskusiju o načinima na koje mediji mogu doprinijeti zaštiti i dobrobiti djece kroz odgovorno i etičko izvještavanje.