U sklopu zajedničkog projekta Općine Velika Kladuša i organizacije ”Muslim Aid” danas je u Vijećnici, održana edukacija na temu ”Plastenička proizvodnja” o osnovnim principima uzgoja i dobre poljoprivredne prakse, sa ciljem što bolje i efikasnije proizvodnje. Edukaciju je održao Armin Zlatić, magistar poljoprivrede, te ujedno i projekt menadžer. Ono što je zapravo bio cilj same edukacije je da svi korisnici saznaju kako prvenstveno započeti plasteničku proizvodnju, kako rukovati plastenikom, kako ga održavati, kako proizvoditi rasad, ali i kako uzgajati proljetne i jesenje kulture i naravno kako ih zaštititi.
Naime, Općina Velika Kladuša je u saradnji sa NVO ”Muslim Aid Asocciation”, provela Javni poziv za dodjelu plastenika od 100m2 sa sistemom za navodnjavanje, dodatnom opremom i sadnim/sjemenskim materijalom, a u sklopu projekta „Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz plasteničku proizvodnju povrća u plastenicima“ za 2025. godinu.
Projektom je predviđena dodjela plastenika, površine od 100 m2 sa sistemom za navodnjavanje, dodatnom opremom i sadnim/sjemenskim materijalom, a ukupan broj pristiglih prijava iznosio je 27. Iako je prvobitno planirano da 20 aplikanata bude dio ovog projekta, Općina Velika Kladuša realizirala je projekat uključivši sve aplikante, dakle svih 27.
”Do sada smo projekat ”Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih kroz plasteničku proizvodnju povrća u plastenicima” realizirali u preko 80 gradova i općina na području BiH i drago nam je da se ove godine uključila i Velika Kladuša”, rekao je Armin Zlatić, današnji edukator i ujedno projekt menadžer.
”Cilj ovog projekta koji je Općina Velika Kladuša realizirala zajedno sa organizacijom ”Muslim Aid” bio je uključiti što više stanovništva Velike Kladuše i motivisati ih da se bave plasteničkom proizvodnjom”, izjavio je Fuad Sulejmanagić, savjetnik Načelnika.
Ovaj projekat će ponajviše značiti mladima, posebno nezaposlenima u kreiranju bolje budućnosti. Sedika Mujanović Delanović jedna je od mladih aplikanata i smatra da je uključenost u ovaj projekat idealna prilika za uzgoj hrane za svoju porodicu, ali i eventualni dodatni prihod ukoliko proizvodnja bude uspješna.
Slične stavove dijeli još jedan mladi aplikant, Sidik Karajić, koji iz ovog projekta želi izvući ono najbolje, a to je samoodrživost kroz uzgoj osnovnih kultura povrća koje više neće morati kupovati, već sam uzgajati, a prema njegovim riječima prostor od 100m2 je i više nego dovoljan za te svrhe.
Cilj ovog projekta ogleda se u pomoći socijalno i materijalno ugroženim osobama, nezaposlenima i mladima sa područja Općine Velika Kladuša, kroz razvoj ove poljoprivredne grane. Nedvojbeno će značiti svim aplikantima koji će u narednim godinama uzgajati povrće za svoju porodicu, a ujedno dobrom organizacijom i uspjehom postići i dodatnu materijalnu korist.
Socio-ekonomsko osnaživanje porodica kroz plasteničku proizvodnju je projekat koji traje od 2016. godine i u kojem je učestvovalo do sada preko 3000 porodica širom BiH. Kada je u pitanju Velika Kladuša, organizacija Muslim Aid finansirat će 40%, Općina Velika Kladuša 50%, a sami aplikanti 10% sredstava potrebnih za pokretanje plasteničke proizvodnje, što podrazumijeva plastenike površine 100m2, sisteme za navodnjavanje i naravno sadni materijal.