Zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) danas su konsenzusom formalno usvojile prvi globalni Sporazum o pandemijama. Ta historijska odluka 78. Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije predstavlja vrhunac više od tri godine intenzivnih pregovora, koje su vlade pokrenule kao odgovor na razorne posljedice pandemije COVID-19 i sa ciljem da se svijet učine sigurnijim i pravednijim u suočavanju sa budućim pandemijama.
Generalni direktor SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus kaže da je ‘svijet danas sigurniji zahvaljujući liderstvu, saradnji i posvećenosti naših zemalja članica, koje su usvojile taj historijski Sporazum o pandemijama SZO-a’.
“Sporazum je pobjeda za javno zdravstvo, nauku i multilateralnu akciju. Osigurat će da možemo, kolektivno bolje, zaštititi svijet od budućih prijetnji pandemijama. Također, predstavlja priznanje međunarodne zajednice da naši građani, društva i ekonomije ne smiju ponovo biti izloženi gubicima poput onih koje smo pretrpjeli tokom COVID-19”, kazao je Adhanom Ghebreyesus.
Vlade su Sporazum o pandemijama SZO-a usvojile na plenarnoj sjednici Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije, najvišeg tijela za donošenje odluka unutar Organizacije. Usvajanju je prethodilo jučerašnje izglasavanje Sporazuma na nivou Komiteta, kad su 124 delegacije glasale za, niko nije bio protiv, uz 11 uzdržanih.
“Počevši još u jeku pandemije COVID-19, vlade iz svih krajeva svijeta djelovale su sa velikom odlučnošću, posvećenošću i hitnošću, koristeći pri tome svoje nacionalne suverenitete, kako bi pregovarale o tom historijskom Sporazumu o pandemijama SZO-a, koji je danas usvojen, rekao je Teodoro Herbosa, ministar zdravstva Filipina i predsjednik ovogodišnje Skupštine Svjetske zdravstvene organizacije, koji je predvodio usvajanje Sporazuma.
“Sad, kad je Sporazum stupio na snagu, svi moramo djelovati sa jednakom hitnošću kako bismo proveli njegove ključne elemente, uključujući uspostavu sistema za pravedan pristup zdravstvenim proizvodima vezanim za pandemije koji spašavaju živote. Dok je COVID-19 bio vanredna situacija koja se događa jednom u životu, Sporazum o pandemijama SZO-a pruža priliku kakva se ukazuje jednom u životu, to je da iskoristimo naučene lekcije i osiguramo bolju zaštitu ljudi širom svijeta u slučaju nove pandemije”, kazao je.
Sporazum o pandemijama SZO-a definiše principe, pristupe i alate za unaprjeđenje međunarodne koordinacije u više oblasti, a kako bi se ojačala globalna zdravstvena arhitektura za prevenciju, spremnost i odgovor na pandemije. To uključuje i pravedan i blagovremen pristup vakcinama, terapijama i dijagnostici.
U pogledu nacionalnog suvereniteta, u Sporazumu se navodi sljedeće: ‘Ništa u Sporazumu o pandemijama SZO-a neće se tumačiti kao da pruža Sekretarijatu Svjetske zdravstvene organizacije, uključujući generalnog direktora SZO-a, bilo kakvo ovlaštenje da usmjerava, naređuje, mijenja ili na drugi način propisuje nacionalne i/ili unutrašnje zakone ili politike bilo koje Strane, niti da nalaže ili na drugi način nameće bilo kakve zahtjeve da Strane preduzmu konkretne mjere, kao što su zabrana ili prihvatanje putnika, nametanje obavezne vakcinacije, terapijskih ili dijagnostičkih mjera ili provođenje mjera zaključavanja/lockdowna”, saopćeno je iz SZO u BiH.