Prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2. aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, razgovarali smo sa psihologinjom Mirnom Mustedanagić koja nam je objasnila ukratko šta je autizam, kakve izazove donosi i ko su ključni faktori u što jednostavnijem suočavanju sa autizmom.
Poremećaj iz spektra autizma složen je neurorazvojni poremećaj karakteriziran poteškoćama u socijalnim i jezičnim vještinama, komunikaciji, učenju i motorici. Svako dijete je zasebno i specifično stoga se ne može odrediti tačna dob prepoznavanja prvih znakova, međutim najčešće se prepoznaje već u ranom djetinjstvu – između 2. i 3. godine života, a ponekad i ranije.

”Neka djeca pokazuju prve znakove autizma već u ranom djetinjstvu, poput izbjegavanja kontakata očiju, neodazivanja na vlastito ime ili ravnodušnosti prema roditeljima, dok se druga djeca razvijaju normalno nekoliko mjeseci ili godina života, bez pokazivanja simptoma autizma, a potom postanu naglo povučena, agresivna ili šutljiva. Simptomi se razlikuju od djeteta do djeteta i ne moraju sva djeca koja imaju autizam pokazivati sve znakove . Glavni simptomi autizma očituju se u ponašanju, komunikaciji i socijalizaciji”, kaže psihologinja Mustedanagić.
Ključ svega je u informiranosti i edukaciji, kako roditelja, tako društva u kojem dijete sa autizmom odrasta.