Svjetski dan zdravlja koji se obilježava svake godine 07. aprila, na prigodan način obilježen je i u Velikoj Kladuši. Naime, Dom zdravlja Velika Kladuša organizirao je besplatnu akciju mjerenja krvnog pritiska kao i šećera u krvi. Akciji se odazvao veliki broj građana koji su na ovaj način željeli provjeriti svoje zdravstveno stanje, odnosno, provjeriti spomenute vrijednosti.
Građani Velike Kladuše primarne zdravstvene usluge dobijaju u Domu zdravlja Velika Kladuša. Kvalitet tih usluga kontinuirano se unaprijeđuje, a u posljednjih godinu dana fokus je na približavanju zdravstvenih usluga građanima u njihovim užim sredinama življenja, u područnim ambulantama, naglašava Sinhad Golubović, dipl. ing. medicinske radiologije i glavni medicinar Doma zdravlja Velika Kladuša. Tako su zdravstvene usluge medicinske sestre i ljekara građanima dostupne u ambulantama u Vrnograču, Maloj Kladuši, Todorovu, Donjoj Vidovskoj i Šumtcu.
Pored podizanja kvaliteta zdravstvenih usluga na viši nivo, kontinuirano se radi i na poboljšanju uslova rada opremanjem ordinacija te nabavkom sanitetskih vozila.
Ono što zabrinjava, kada su u pitanju oboljenja, je porast onkoloških pacijenata, naglašava Golubović ističući da je donedavno Dom zdravlja tim pacijentima plaćao usluge prevoza do Kantonalne bolnice u Bihaću, gdje primaju hemoterapije, dok trenutno, nažalost, nema osiguranih sredstava za tu vrstu pomoći.
Cijeli razgovor sa glavnim medicinarom Golubovićem poslušajte u nastavku…
Inače naglasak ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja posvećen je zdravlju majki i novorođenčadi uz slogan „Zdravi počeci, budućnost puna nade“ (engl. Healthy beginnings, hopeful futures). Svaka žena zaslužuje dobiti podršku u održavanju zdrave trudnoće i poroda, a društvo i zdravstveni sistem trebali bi osigurati bolju postnatalnu njegu za svaku majku i novorođenče.
Kao ciljevi ovogodišnje kampanje navode se:
- osvješćivanje svih nedostataka koji nepovoljno utiču na preživljavanje majki i novorođenčadi,
- zagovaranje učinkovitih ulaganja koja poboljšavaju zdravlje majki i novorođenčadi,
- poticanje zajedničke akcije davanja podrške roditeljima, ali i zdravstvenim radnicima koji pružaju njegu majkama i novorođenčadi,
- kontinuirano pružanje korisnih zdravstvenih informacija u vezi trudnoće, poroda i postnatalnog razdoblja.
Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) svake godine u svijetu gotovo 300.000 žena izgubi život tokom trudnoće ili poroda, dok više od 2 miliona novorođenčadi premine tokom prvog mjeseca života. Prema podacima za 2020. svakog je dana u svijetu umrlo 800 žena od uzroka povezanih s trudnoćom i porodom koji su se mogli spriječiti.
Velik broj umrlih majki u nekim dijelovima svijeta odražava nejednakost u pristupu kvalitetnim zdravstvenim uslugama. Siromaštvo također utiče na loše zdravstvene ishode trudnoće i poroda. Gotovo 95% svih smrtnih slučajeva majki zabilježen je u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
Zdravstveni sistemi trebali bi osigurati medicinsku njegu i rješavanje svih zdravstvenih problema i komplikacija koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi, što ne uključuje samo izravne opstetričke komplikacije, nego i stanja mentalnog zdravlja, nezarazne bolesti i planiranje porodice.
Zdravlje majki odnosi se na zdravlje žena tokom trudnoće, poroda i postnatalnog razdoblja u kojem bi svako od tih razdoblja trebalo biti pozitivno iskustvo, osiguravajući da majke i novorođenčad dostignu svoj puni potencijal zdravlja i dobrobiti u budućnosti.