I ove godine obilježili smo Svjetski dan biciklista, 16. juli, a razgovorom nas je počastio Benjamin Murić koji se, pored što studira geodeziju u Sarajevu, profesionalno bavi biciklizmom.
Prvi ozbiljniji biciklistički poduhvat Benjamin je ostvario 2009. godine, kao najmlađi učesnik „Marša mira“ Nezuk-Potočari, u kojem je učestvovao sedam godina zaredom. Ove godine, kako kaže, nije učestvovao, ali je zato njegov brat, kao najmlađi učesnik, Berin Murić, bio dio ovogodišnjeg „Marša mira“.
Ostali svjedoci Benjaminovog uspjeha su 1. mjesto na MTB Tajan 2012. (Zavidovići), 2. mjesto na Vogošća Cup 2012. (Sarajevo), 3. mjesto na Škoda XC ligi 2012. (Sarajevo), 2. mjesto na Uspon na Plješevicu 2012. (Bihać), 1. mjesto na Državnom prvenstvu 2013. (Kreševo), 1. mjesto na Škoda XC ligi 2013. (Sarajevo), te 9. mjesto na Balkanijadi 2013. (Pamporovo, Bugarska).
Na upit o prednostima i nedostatcima bicikla objasnio je da većina ljudi koristi bicikl zbog ekonomskih i praktičnih razloga, a ne zbog ekoloških. Benjamin, također, navodi i dva načina bavljenja biciklizmom, rekreativni i profesionalni, te objašnjava njihove karakteristike.
Kako kaže, profesionalni biciklizam ima sve prednosti, od održavanja zdravog načina života, figure, učenja do zabave, ali postoje mnoga odricanja. Kao negativni faktor navodi finansije, koje su, kako kaže, kao i u mnogim sportovima, prepreka. Što se tiče rekreativnog bavljenja biciklizmom, kaže, nema izgovora. Ističe da je to način pozitivno iskorištenog vremena, u kojem mogu učestvovati svi, od najmlađih do starijih članova porodice. Također, navodi i da rekreativnom vožnjom bicikla podstičemo mišiće na rad, čime razvijamo figuru, a naš organizam nam se smiješi (poslušajte izjavu)…
Benjamin je ukazao i na razlike biciklizma u većim i manjim sredinama, gdje je uporedio Sarajevo i Veliku Kladušu, budući da prebiva na toj relaciji. U razvijenijim gradovima, konkretno Sarajevu, imamo veći promet, prije svega studente/ice kojima se, kako kaže, lakše voziti biciklima do odredišta, nego u tramvajskim gužvama.
Naveo je i novinu u sarajevskom prometu, a to je Nextbike, sistem gradskih bicikala, koji je inače jedan od najrasprostranjenijih u svijetu, koji komentariše pozitivnim i olakšanim vidom gradskog prijevoza.
Bicikl je zbog svojih prednosti postigao veliku popularnost u svijetu, konkretnije procjenjuje se da je broj korisnika i korisnica bicikala kao prijevoznog sredstva prešao jednu milijardu. Mnoge su prednosti ovog prijevoznog sredstva; rekreacija, ekološki pristup, ekonomska pristupačnost, održavanje figure, ali i zdravog načina života, te naravno sport. Bitno je napomenuti da je prvobitno nastao u 19. stoljeću u Evropi, a biciklizam je na programu Olimpijskih igara od prvih suvremenih igara u Ateni 1896.g. i standardni je Olimpijski sport.
Razgovor sa Benjaminom Murićem možete slušati sutra (nedjelja, 17. juli) u novom izdanju Općinskih aktuelnosti s početkom u 18h.
Edina Čović