31. maj širom svijeta obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv pušenja. Brojne studije posljednjih desetljeća potvrdile su da pušenje izaziva fizičku i psihičku ovisnost. Konzumiranje duhana i duhanskih proizvoda, kao i izlaganje duhanskom dimu ili tzv. pasivno pušenje znatno doprinose obolijevanju i prijevremenom umiranju u svim starosnim skupinama, zbog čega se pušenje više ne smatra samo lošom navikom nego bolešću ovisnosti pod nazivom “sindrom ovisnosti o duhanu”.
Pušenje je odgovorno za čak od 90 do 95 posto slučajeva raka pluća, ističe specijalista za plućne bolesti u Domu zdravlja Velika Kladuša Asima Omeragić – Delić (poslušajte izjavu)…
Kako naglašava doktorica Omeragić – Delić pušenje ne uzrokuje samo rak pluća nego i mnoge druge vrste raka i bolesti. Pušenje znatno povećava rizik od nastanka bolesti srca i krvnih žila, naročito srčanog i moždanog udara, a kod žena povećava rizik od raka grlića maternice. Pušenje gotovo uvijek dovodi do raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnog mjehura, gušterače, te do nekih oblika leukemije. Pušenje kod trudnica uzrokuje spontani pobačaj ili prijevremeni porođaj. Zbog pušenja, dim pun štetnih tvari koji trudnica udiše dolazi do krvotoka koji je jedini bebin izvor kisika i hranjivih tvari, što negativno utiče na njezin rast i razvoj, ističe doktorica Omeragić – Delić (poslušajte izjavu)…
Prema riječima doktorice pušač ne ugrožava samo svoje zdravlje nego i zdravlje osoba oko sebe. Kod dojenčadi i male djece, izloženost duhanu može uzrokovati učestaliji bronhitis, upalu pluća, astmu, kao iakutnu i kroničnu upalu srednjeg uha, a može dovesti i do sindroma iznenadne dojenačke smrti. Osim toga pušenja ostavlja negativne posljedice i na izgled, između ostalog, uzrokuje rani gubitak zuba, te ranije starenje kože. Kao što se navika pušenja stiče postepno, tako je i odvikavanje od pušenja proces u kojem pušač mora donijeti čvrstu odluku, ističe naša sagovornica i dodaje da je u procesu odvikavanja ponekad potrebno potražiti i stručnu pomoć. Doktorica Omeragić – Delić kaže da je pušenje raširena pojava na području općine Velika Kladuša, a posebno je zabrinjavajuća činjenica je da je, kako naglašava, ova štetna navika naročito raširena među mlađom pupulacijom. Upravo zbog ovega ističe da su česti slučajevi javljanja pacijenta sa tegobama uzrokovanim pušenjem.
Procjenjuje se da u svijetu puši tri milijarde i tri stotine miliona ljudi. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije od posljedica pušenja u svijetu umire oko 6 miliona ljudi svake godine, a zbog posljedica štetnog djelovanja duhana svakih 8 sekunda u svijetu umire jedan čovjek. Sve gore rečeno dovoljan je razlog da prestane pušiti jer cigareta i nije baš dobar razlog da se zbog nje odreknete svog zdravlja i nekoliko godina svog života.