Alkoholizam je najučestalija bolest ovisnosti. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, konzumacija alkohola se povezuje sa više od 200 bolesti i povreda, dok se broj smrtnih slučajeva uzrokovanih alkoholom kreće oko tri miliona, odnosno približno 5% svih smrtnih slučajeva na godišnjem nivou. Alkoholizam dovodi do brojnih patoloških procesa i oštećenja unutar čitavog organizma, najviše strada jetra, oštećuje živčani sistem, odnosno mozak, a dovodi i do psihičkih poremećaja, depresije, straha, ili potpune dezorijentacije u vremenu i prostoru, kaže doktor Amir Džanić (poslušajte izjavu)….
Kažemo da je osoba ovisna o alkoholu kada ima nesavladivu želju za konzumiranjem alkohola, nema kontrolu u piću, kada zanemaruje svakodnevne obaveze, porodicu i prijatelje, a kad prestane piti prisutni su znakovi fizičke ovisnosti, drhtanje ruku, znojenje, mučnina, itd. Alkoholizam je najčešće porodična bolest, odnosno stavovi prema pijenju formiraju se već u djetinjstvu i ranoj adolescenciji. Pozitivan odnos prema konzumaciji alkohola svakadnevno se djeci i mladima servira i putem medija, reklama, filmova, kaže dr. Džanić. Važno je znati da su dugoročne posljedice zloupotrebe alkohola u tinejdžerskoj dobi veoma teške, budući je to dob intenzivnog rasta i razvoja, naglašava naš sagovornik (poslušajte izjavu)…
Alkoholizam se može i treba se liječiti, a ne osuđivati, ističe dr. Džanić. Nažalost, naše društvo se ne bavi ovim problemom, a trebalo bi po uzoru na evropsko (poslušajte izjavu)…
U svijetu se 1. april obilježava kao Svjetski dan borbe protiv alkoholizma, kako bi se skrenula pažnja javnosti da prekomjerna konzumacija alkohola ima štetne posljedice po zdravlje pojedinca, ali i da može uzrokovati porast nasilja, razaranje porodica i druge društvene probleme.