Hemodijaliza je borba za život za 16 građana velikokladuške općine koji svakog drugog dana prelaze više od 60 kilometara samo u jednom pravcu do dijaliznog centra u Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“ Bihać. Jedna od njih je i dvadesetdvogodišnja Almina Fatkić. Ova mlada, ali prije svega hrabra žena, tri dana u sedmici na aparatima provede oko 12 sati, u jednom danu 4 sata. Tako živi posljednja četiri mjeseca. Kaže, život na dijalizi je iscrpljujući i prepun problema, a jedan od njih je velika udaljenost koju mora preći da bi obavila dijalizu (poslušajte izjavu)…
Pacijenti na dijalizi su ograničeni i u kretanju. Putovanja za njih su najčešće san, jer su vezani za gradove u kojima se nalaze dijalizni centri. Saznanje o neminovnom liječenju dijalizom za svakog čovjeka, naročito mladog predstavlja veliki šok, a u takvim trenucima imati porodicu i njenu podrška je najbitnije (poslušajte izjavu)…
Dijaliza je veoma skupo liječenje, ali troškove liječenja dijalizom, uključujući i prijevoz snosi Fond solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine. Za pacijente na dijalizi postoji jedno rješenje, tranplantacija bubrega. Ovakvi zahvati rade se rijetko u Bosni i Hercegovini, a transplantacija u inostranstvu je jako skupa. Rijetki su oni koji transplataciju mogu platiti iz svog novčanika, a većina novac prikuplja putem raznih humanitarnih akcija (poslušajte izjavu)…
Doktor u velikokladuškom Domu zdravlja Miodrag Knežević kaže da pacijenti na dijalizi život često zovu „robijom“, jer ako bubrezi ne rade pravilno, nema dijela tijela koji neće to osjetiti (poslušajte izjavu)…
Nažalost, BiH je vodeća u regionu po broju pacijenata koji su na dijalizi. Podaci iz prošle godine govore da u BiH ima oko 2800 pacijanata na dijalizi.