Kraj augusta posebno je problematičan za ljude alergične na ambroziju jer je ovaj najbrže šireći korov u ovom mjesecu u svom najsnažnijem cvatu. Doduše, ovo kišno ljeto samo je malo produžilo duboko disanje. Međutim, tek sa sunčanim vremenom, kakvo je ovih dana, valja se pripremiti za pelud ambrozije i probleme koje stvara mnogima…
Kraj augusta posebno je problematičan za ljude alergične na ambroziju jer je ovaj najbrže šireći korov u ovom mjesecu u svom najsnažnijem cvatu. Doduše, ovo kišno ljeto samo je malo produžilo duboko disanje. Međutim, tek sa sunčanim vremenom, kakvo je ovih dana, valja se pripremiti za pelud ambrozije i probleme koje stvara mnogima. Naime, učestalo je mišljenje da kiša navodno pomaže u smanjenju koncentracije peludi, ali to je samo privremeni efekt. Peludi nema dok pada kiša, ali nakon samo nekoliko sati nivo peludi toliko naglo poraste da ima čak i gore efekte nego da je letjela cijeli dan.
U skladu sa Odlukama Vlade USK-a i Općinskog vijeća Općine Velika Kladuša o obavezi uklanjanja i uništavanja ambrozije, općinski načelnik Edin Behrić uputio je apel vlasnicima, odnosno korisnicima zemljišta, da redovno vrše uklanjanje i suzbijanje ambrozije na propisani način. Obaveza uklanjanja odnosi se na sva pravna i fizička lica, a nesavjesni vlasnici mogu biti i novčano kažnjeni.
Nadzor nad provođenjem ove Odluke vrši Služba prostornog uređenja, komunalnih i stambenih djelatnosti Općine Velika Kladuša putem komunalne inspekcije i komunalnih redara. Kako smo saznali od Nade Langhamer – Miljković, stručnog savjetnika za zaštitu okoliša u Općinskom organu uprave Općine Velika Kladuša, stanje na terenu je zabrinjavajuće, ako se uzme u obzir da se na pojedinim mjestima može pronaći ambrozija čija je visina preko dva metra (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/nada1808-01.mp3”]
Ambroziju zovu i „kraljicom alergija“, a raste na zapuštenim površinama, ali i u vrtovima. Važno ju je počupati prije cvata jer kad nastanu čestice peludi, vjetar ih može proširiti i desetak kilometara daleko. Jedna biljka može stvoriti do osam miliona čestica. Pelud izgleda kao mala loptica, na sebi ima šiljke, aerodinamična je i može daleko dospjeti, a kad se nađe u zraku, alergičarima izaziva suzenje očiju, kihanje, kašalj, astmu, i to nikako nije zanemarivo, ističe Langhamer – Miljković (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/nada1808-02.mp3”]
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svaka četvrta osoba alergična je na polen, a ubjedljivo najveći uticaj ima polen ambrozije. U pojavi alergije općenito, pa tako i alergije na ambroziju, veliku ulogu ima naslijeđe, naročito ako alergiju ima neko od bližih srodnika. Alergija na ambroziju može se pojaviti u svakoj životnoj dobi, ali je vrlo rijetka prije treće godine. Učestalost alergijskih bolesti, pa tako i alergije na ambroziju, pokazuje trend porasta posljednjih nekoliko desetljeća. Tome je više uzroka, od promijenjenog načina života, prehrane, klime, infekcija do niza okolišnih faktora.
Ako vam ambrozija smeta, ljekari savjetuju često tuširanje, često presvlačenje i što češće ispiranje nosa. Odjeću ne bi trebalo da sušite napolju, a stanovi ne bi trebalo da se provjetravaju prije 23 sata. Astmatičari bi trebalo da nose masku ako idu u prirodu, a preporučuje se da terapiju započnu 15 dana prije cvjetanja ambrozije. Malu djecu ne bi trebalo da izvodite iz kuće prijepodne, i ne bi ih trebalo voditi u šetnju kada puše vjetar.
Opširniji razgovor sa Nadom Langhamer – Miljković, poslušajte u nedjelju, 24. augusta, od 18:00h u našoj emisiji Općinske aktuelnosti.