„Biblioteka je ogledalo škole, a duša mjesne zajednice“ ovim su se vodili pokretači i realizatori projekta opremanja školske biblioteke OŠ „Sead Ćehić“ Grahovo “Pokaži brigu i doniraj knjigu “. Zahvaljujući ovom projektu knjižni fond ove školske biblioteke bogatiji je za 1655 knjiga. Direktorica škole Zekira Šehić (poslušajte izjavu)…
Najveću zaslugu za realizaciju ovako lijepog projekta ima bibliotekarka škole Zehira Džanić. Biblioteka trenutno raspolaže sa 5.300 knjiga, od toga je preko 2.500 školske literature, dok je ostalo je stručna literatura, beletristika i udžbenici. Biblioteka je sada najljepše mjesto za čitanje i razne aktivnosti. Tako je na prigodan način obilježen oktobar, mjesec knjige ali i Međunarodni mjesec školskih biblioteka koji se također obilježava u ovom mjesecu. Utemeljila ga je Međunarodna asocijacija školskih bibliotekara, prvobitno kao Međunarodni dan školskih biblioteka četvrtog ponedjeljka u mjesecu oktobru 1999. godine, da bi osam godina kasnije prerastao u Međunarodni mjesec školskih biblioteka.
Osim ovog projekta u OŠ „Sead Ćehić“ Grahova aktuelan je i projekat izgradnje sale za tjelesni odgoj. Prema riječima direktorice Šehić za nastavka realizacije ovog najznačajnijeg projekta od resornog kantonalnog ministarstva dobili su 100.000 KM i u skorije vrijeme biće nastavljeni radovi na izgradnji (poslušajte izjavu)…
Od realiziranih aktivnosti i mini projekta koji su iz skorijeg perioda direktorica Šehić ističe opremanje školske kuhinje i uređenje ulaza u područnu školu „Marjanovac“. Ovi, projekt opremanja školske biblioteke, kao i većina ostalih projekata u školi realizirani su uz pomoć humanih ljudi, naših građana koji žive ovdje i u dijaspori, a među njima su i bivši učenici ove škole.
U ovoj školskoj godini školu pohađa 260 učenika, a što je manje nego prošle školske godine. Uslovi rada su dobri i u centralnoj i u područnoj školi „Marjanovac“, škola ima grijanja, a stručno su zastupljeni svi predmeti, osim muzičke kulture. Direktorica Šehić kaže da se nastavni proces odvija uz poštivanje svih epidemioloških mjera, da su učenici i roditelji, kao i nastavnici odgovorni. Ističe da je skraćen školski čas od 30 minuta nedovoljan da bi se ispunilo sve što je predviđeno nastavnim planom i programom, ali da je ovakva vid nastave bolji od online nastave.