Centar za građansku suradnju Livno, u sklopu dugogodišnjeg projekta “Zajedno za radnička prava“ koji podržava Međunarodni Olof Palme Centar, proveo je istraživanje o posljedicama virusa COVID po radnička prava, s posebnim osvrtom na sindikate i radnike u četiri kantona (K10, USK, ZHK i HNK). Članovi mobilnog tima koji djeluju u sklopu Koalicije sindikata i NVO su u vremenu pandemije radili na terenu, pružali podršku radnicima ali i prikupljali podatke sa terena te izradili Izvještaj u kojemu su prikazane posljedice pandemije na radnike, sindikate pa samim tim i na ekonomiju. U navedenom Izvještaju između ostalog stoji:
„Proglašenjem nepogode u FBIH i USK izazvane pandemijon Corona virusa, došlo je do zabrane rada u velikom dijelu privrednih društava, malih i srednjih preduzeća, uslužnih radnji, što je dovelo do otpuštanja s posla velikog broja radnika, slanje radnika na čekanje posla, iako taj institut zakon nije u to vrijeme poznavao, zakidanje radnika pri isplati plaće, prisiljavanje radnika da potpisuju sporazumne raskide ugovora o radu da bih se poslodavci riješili, slanje radnika na godišnje odmore bez saglasnosti radnika, slanje radnika na neplaćeno odsustvo bez zahtjeva radnika, sve to ucjenama, pritiscima, zastrašivanjem. U Unsko-sanskom kantonu prema informacijama JU Kantonalne službe za zapošljavanje USK za mjesece mart, april i maj bez posla je ostalo ukupno 2.683 radnika/ca.
Radnici uvjetovani brigom za zdravlje sebe i svoje porodice, brigom daljnjem zaposlenju, a opet pritisnuti od strane poslodavca na svoje brzo odlučivanje prema zahtjevima poslodavaca, našli su se u situaciji da traže pomoć sindikata, koji još jedini štiti radnička prava u BIH. Istina bilo je i poslodavaca koji nisu otpuštali svoje radnike, već su preuzeli financijsku odgovornost na teret svog kapitala. Međutim radnicima koji nisu otpušteni s posla drastično su smanjene plaće u većini slučajeva. I pored evidentnih problema radnici i sindikati su ipak ostvarili komunikaciju putem telefonske mreže, elektronskom poštom, društvenim mrežama, putem sredstava informisanja (radija i televizije).
U vrijeme proglašene nepogode Vlada FBIH je uputila u parlamentarnu proceduru bez usaglašavnja sa sindikatom kao socijalnim partnerom Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu i Korona virusu. Na žalost Vlada je iskoristila vrijeme proglašene nesreće da progura ove zakone koji su na štetu radnika. Od Vlade USK smo tražili da hitno donese Program mjera za podršku radnicima i firmama kojima je bio zabranjen rad za vrijeme pandemije. Vlada USK je 20. aprila ove godine donijela Program mjera za ublažavanje krize, na način da je u tu svrhu izdvojila 2,5 milona maraka kako bi subvencionirala dio do najniže plaće (408 KM) radnicima kojima je bio zabranjen rad i to za dio mjeseca marta i mjesec april, sa mogućnošću subvencije i za dio mjeseca maja dok je trajala zabrana rada. Također Vlada USK je usvojila prijedlog da se formira poseban fond za podršku ekonomiji USK u koji bi se izvojila sredstva u iznosu od 10 miliona maraka.“
Izvještaj sadrži i preporuke za sindikate, radnike, vlast i poslodavce. Istraživanje za USK izradili su članovi Mobilnog tima Koalicije za bolju zaštitu radničkih prava Zehra Hadžić i Muhamed Mahmutović u suradnji s Centrom za građansku suradnju Livno.
Cjelokupno istraživanje možete pročitati (OVDJE)