Današnji dan, 7. juli, možemo nazvati ”najslađim danom u godini”, jer se obilježava Svjetski dan čokolade. Ovaj datum je uveden u kalendar međunarodnih praznika 2009. godine.
Na ovaj način slavi se dolazak čokolade u Evropu, koji se desio davne 1550. godine. Čokolada vodi porijeklo iz Srednje Amerike. Prvi istraživači nakon otkrića novog kontinenta, koje se desilo krajem 15. vijeka, donijeli su ovu namirnicu na ”stari kontinent”, kao i mnoge druge (krompir npr.). Način pravljenja čokolade se sada razlikuje od izvornog, ali je i dalje biljka kakaovac osnova. Procjena je da danas više od milijardu ljudi dnevno jede čokoladu.
Najveća specifičnost čokolade je ta što je to jedina jestiva namirnica koja se topi na temperaturi malo nižoj od temperature ljudskog tijela, pa se zbog toga topi i u ustima. Danas Evropljani jedu značajno više čokolade od ostatka svijeta. Na samom vrhu liste su stanovnici Njemačke, Švajcarske i Velike Britanije. Oni u prosjeku pojedu oko 11 kilograma čokolade u jednoj godini.
Koliko čokolade vi pojedete godišnje? 🙂
Ipak, ono što nas ne raduje, jeste informacija da će omiljena poslastica mnogih postati skuplja nego ikad prije. Zbog nestašice kakaovca u zapadnoj Africi ove bi godine moglo nedostajati čak 375.000 tona kakaa. Naime, neobično vlažna sezona i obilne kiše su uništile cvjetove upravo za vrijeme cvjetanja. Došlo je i do širenja gljivične infekcije koje su izazvale velike štete na samim stablima kakaovca. Jedini lijek je sječa i nova sadnja. Zbog toga cijene kakaovca bilježe najveći rast u historiji.
To će se, naravno, odraziti i na cijene čokolade jer proizvođači i male čokolaterije moraju nadomjestiti troškove. Cijena kakaa na londonskoj berzi porasla je za čak 150 posto i najveća je u posljednjih 47 godina.