U Prijedoru se danas, ali i u više bh. i svjetskih gradova, obilježeva Dan bijelih traka. Moto kojim se ovaj dan obilježava u znak sjećanja na žrtve Prijedora je „Zajedno protiv fašizma“. Dan bijelih traka je dan sjećanja na događaje koji su se počeli dešavati 31. maja 1992. godine na području općine Prijedor, kada je izdana naredba od tadašnje vlasti općine Prijedor kojom se nesrpskom stanovništvu naređuje isticanje bijelog platna na svojim domovima, dok su nesrbi, uglavnom Bošnjaci, na javnim mjestima na nadlakticama morali nositi bijele trake. Dan bijelih traka u Prijedoru se obilježava već petu godinu, ali i u brojnim bh. i gradovima svijeta građani se solidarišu se prijedorskim žrtvama noseći bijele trake oko ruke.
Nošenjem bijelih traka, okupljanjem kod Kladuške naušnice i šetnjom do Gradskog parka u Velikoj Kladuši i njeni građani, a naročito mladi, danas su se solidarisali za prijedorskim žrtvama. Dan bijelih traka u Velikoj Kladuši obilježen je kao i ranijih godina u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Velika Kladuša. Adis Džaferović, potpredsjednik velikokladuškog „Preporoda“ (poslušajte izjavu)…
Okupljenima se obratio i glavni imam Medžlisa islamske zajednice u Velikoj Kladuši Ismet ef. Mustedanagić, kazavši između ostalog da je moralna i svaka druga obaveza svih nas razvijanje svijesti da se zlo koje se desilo u Priiedoru nikad više ne ponovi (poslušajte izjavu)…
Noseći bijele trake građani općine Velika Kladuša danas su poručili da su za istinu i pravdu, za ljudska prava, za mir i toleranciju, i za bolju budućnosti u kojoj će istina i pravda biti sastavni dio zajedničkog života. Tokom rata u Prijedoru ubijeno je 3.176 građana, od čega 102 djece, dok je protjerano 50.000 ljudi iz Prijedora i okoline.