Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. mart kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD) i taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u trisomiji 21. hromosoma. Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj, te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom i poboljšanje njihovog položaja u društvu. Odgovornost za to imaju nadležne državne institucije, organizacije civilnog društva i svi mi zajedno. Pretpostavka je da u Bosni i Hercegovini živi više od hiljadu osoba s Down sindromom, i izostanak podrške nadležnih, neodgovarajuće školovanje i težak put do zaposlenja su neki od izraza diskriminacije sa kojima se suočavaju. Azra Hilić Huskić, logoped u Udruženju roditelja i mladih sa posebnim potrebama „I mi postojimo“ (poslušajte izjavu)…
Osim izostanka podrške nadležnih institucija i koronavirus ostavlja negativne posljedice na ovu populaciju, kaže Hilić Huskić i dodaje da su projekti svedeni na minimum, ali isto tako da, na svu sreću Udruženje i čanove ne zaboravljaju prijatelji, donatori.
Da treba više podrške i pomoći osobama sa Dawn sindromom ističe i Esma Kapić, majka djevojke sa Downom. Kaže, predrasuda i stereotipa još ima i to je više puta osjetila na svojoj koži (poslušajte izjavu)…
Djeca, odnosno osobe sa Down sindromom trebaju i imaju pravo živjeti u svojoj porodici, ići u vrtić i školu sa svojim vršnjacima, zabavljati se i družiti sa svojim vršnjacima, zapošljavati se i stvarati prijateljstva. Barijere koje im, ali i njihovim roditeljima nameće društvo kroz rad pokušavaju srušiti u Udruženju „I mi postojimo“ (poslušajte izjavu)…
Iako Downov sindrom sprječava normalan fizički i mentalni razvoj djeteta, oni su topli, dobrodušni, vedri, veseli, komunikativni, mogu biti kreativni, odnosno posebni su i puni ljubavi kaže Esma(poslušajte izjavu)…
Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Zato danas nosite šarene rasparene čarape i tako upozorite na poteškoće osoba s Downovim sindromom i dajte svoj glas za poboljšanje njihovog položaja u društvu.