Hitna medicinska pomoć je posebna oblast zdravstvene zaštite na primarnom nivou, koja se organizuje u cilju preduzimanja neophodne i neodložne medicinske intervencije, čijim bi se nepreduzimanjem teže narušilo zdravlje ili izazvalo trajno oštećenje zdravlja i ugrozio život bolesnika. U hitnim slučajevima građani velikokladuške općine medicinsku pomoć mogu potražiti u Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Velika Kladuša. Prema riječima šefice ove Službe, dr. Samre Alibegić Služba hitne medicinske pomoći najčešće je opterećena poslom koji zapravo nije u njihovom opisu rada.
Dr. Alibegić ističe važnost da stanovništvo uistinu prepozna da se radi o hitnom slučaju prije nego što zatraže medicinsku pomoć u ovoj Službi. Zato je kaže, važna edukacija stanovništva o tome kad treba potražiti pomoć u Službi hitne medicinske pomoći, a kad od porodičnog ljekara. Koji se slučajevi smatraju hitnim dr. Alibegić pojašnjava (poslušajte izjavu)…
Zdravstvena stanja koja ne zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć i zbog kojih se građani ne bi trebali javljati u Službu hitne medicinske pomoći su, kako dr. Alibegi ističe između ostalih, mjerenje krvnog tlaka, povremene glavobolje i zubobolje (poslušajte izjavu)…
Prema riječima dr. Alibegić najveći problem u radu velikokladuške Službe hitne medicinske pomoći, ali i Doma zdravlja predstavlja mali broj sanitetskih vozila, jer Doma zdravlja raspolaže samo sa četiri starija sanitetska vozila sa velikom pređenom kilometražom. Ova činjenica razlog je, kako kaže dr. Alibegić da dežurni doktor u smjeni u Hitnoj ima samo jedno sanitetsko vozilo i jednog vozača na raspolaganju. U slučajevim kada je vozilo već na terenu, a neophodno je izvršiti prevoz pacijenta čije upućivanje na daljenje liječenje vrši dežurni doktor u tim slučajevima jednio rješenje je, kako naglašava dr. Alibegić da to urade osobnim vozilom bez obzira koliko slučaj bio hitan. Ovakvi slučajevi nailaze na negodovanje od strane građana koji su bili primorani svojim osobnim vozilima prevoziti svoje bližnje na daljnje liječenje, najčešće u Kantonalnu bolnicu Bihać. Zbog toga je prema riječima dr. Alibegić neophodna nabavka najmanje još dva sanitetska vozila (poslušajte izjavu)…
Prema riječima dr. Alibegić svi osiguranici koji imaju uredno ovjerenu zdravstvenu knjjižicu i uplaćenu premiju ne plaćaju zdravstvene usluge u Hitnoj pomoći, dok osiguranici koji imaju neovjerenu zdravstvenu knjižicu, a nemaju uplaćenu premiju plaćaju participaciju od 3 KM. Pacijent koji nema zdravstveno osiguranje i ne smatra se hitnim slučajem plaća pregled. Specijalističko konsultativna služba ortoped i postavljenje longete se naplaćuje bez obzira da li je pacijent zdravstveno osiguran ili ne.