Savremeni, u najvećoj mjeri sjedalački način života, uzima svoj danak i po pitanju naše kičme. Bolovi u kičmi sve su više izraženi kod sve većeg broja građana, a naročito zabrinjava da su sve prisutniji kod mladih osoba, kazao je ovo za naš Radio diplomirani fizioterapeut Adnan Šabić. Prema njegovim riječima nekad su se ti problemi javljali kod osoba starijih od 40 godina, međutim, zadnjih nekoliko godina javljaju se i kod dosta mlađih osoba. Među glavnim krivcima je dugotrajno sjedenje, koje je, kako Šabić ističe, najveći neprijatelj naše kičme i pravi najveće probleme kičmi (poslušajte izjavu)…
Naš sagovornik naglašava da je sat vremena ispravnog sjedenja maksimum koji naša kičma može podnijeti, odnosno da nakon sat vremena sjedenja moramo ustati, protegnuti se, prošetati ili uraditi koju vježbu. Fizička aktivnost u bilo kojem obliku je najveći prijatelj naše kičme, a važno je voditi računa i o tjelesnoj težini, dodaje Šabić (poslušajte izjavu)…
Šabić savjetuje da se o zdravlju kičme treba voditi računa još od malih nogu, a naročito u izraženijoj fazi razvoja djeteta, od 13 do 14 godina. Ovo ističe iz razloga što sve teže školske torbe imaju uticaja na zdravlje kičme kod djeteta. Bolovi u kičmi su ozbiljan problem koji mogu značajno smanjiti kvalitetu života. Istraživanja pokazuju da su bolovi u leđima vodeći uzrok invaliditeta na globalnoj razini, i čest su razlog bolovanja.
Za zdraviju kičmu možemo se pobrinuti i u kućnim uslovima vježbajući svakodnevno, a koje su to vježbe najbolje pogledajete u video prilogu…