Fizikalna terapija i rehabilitacija od izuzetne je važnosti za osobe sa invaliditetom. Prema riječima dip. fizioterapeuta Adnana Šabića fizikalna terapija poboljšava kvalitet života osoba sa invaliditetom, čuva njihov funkcionalni status i spriječava pogoršanje stepena invaliditeta.
Osobama koje život provode u kolicima i osobama koje su imale amputaciju fizioterapija je naročito važna, kaže naš sagovornik. Kako ističe osobama s amputacijom obično strada drugi ekstremiteta, jer trpi sav teret. Ako se radi o amputaciji noge, sva težina tijela i opterećenost kretanjem prebacuje se na zdravu nogu iu takvoj situaciji strada koljeno i kuk, na kraju i kičmeni stub. Šabić naglašava da je tokom fizikalne terapije i rehabilitacije važna predanost i upornost, a naročito edukacija o važnosti fiziklane terapije. Edukacija je naročito važna za roditelje djece sa invalidetom, jer su oni kako ističe Šabić glavni fizioterapeut svog djeteta. Dodaje da samo tako i uz učešće stručnih fizioterapeuta i ostale struke s emože izvući maximum u tepariji djeteta sa invaliditetom.
Šabić je za Radio Velika Kladuša govorio i o sve učestalijim problemima sa kičmom među građanima. Izrazio je zabrinutost zbog povećenja tog broja među mladima, pa i onima sa 20 godina. Kao glavne razlog takvog stanja naveo je nepravilno i dugo sjedenje, pretilost i tjelesnu neaktivnosti. Dodao je da je za očekivati da će i djeca imati izraženih problema sa kičmom, a razlog je općepoznat, previše vremena provedno pred raznim ekranima u sjedećem i nepravilnom položaju.