Pretilost se definira kao stanje u kojem imamo više od optimalne količine tjelesne masnoće. Prekomjerna tjelesna težina, odnosno debljina, opterećuje čitav naš organizam. Zbog viška kilograma teško hodamo, nekvalitetno spavamo, a što je najvažnije i trebalo bi biti upozorenje, pretilost može rezultirati kardiovaskularnim bolestima, infarktom i moždanim udarom, kao i metaboličkim bolestima, u prvom redu dijabetesom. Specijalista interne medicine dr. Dinko Keserović (poslušajte izjavu)…
Istraživanja povezuju čak 60 raznih oboljenja s pretilošću. Dr. Keserović isitče da je visok tlak najčešća bolest koja je povezana sa debljinom (poslušajte izjavu)…
Pretilost može biti rezultat genetske predispozicije u kombinaciji s vanjskim faktorima i lošim prehrambenim navikama, ali je najčešće posljedica nezdrave prehrane i sjedilačkog načina života. Dobra je vijest, ističe naš sagovornik da male promjene prema zdravijoj prehrani, aktivnijem fizičkom životu brzo dovode do poboljšanja i smanja tjelesne težine, a time i manjeg rizik oboljenja, te lakšeg liječenja i lakšeg života sa određenim bolestima. Navedeno se najbolje može vidjeti na primjeru dijabetesa. Pretilost najčešće vodi dijabetesu, a smanjenje tjelesne težine i zdrava prehrana odlučujući su u prevenciji i terapiji kod ove bolesti, ističe dr. Keserović (poslušajte izjavu)…
Dr. Keserović kaže da se pretilost javlja u svim dobnim skupinama, a zabrinjava da je sve češća kod djece. Zato je i vrlo važno, kako ističe, ukazati na posljedice pretilosti, te prevenirati pretilost zdravim načinom života ili je što prije liječiti, ako je do nje već došlo.