Sunce je izvor života, ali previše izlaganja suncu može biti štetno, posebno za kožu. Sunce može da izazove opekotine, prijevremeno starenje kože, alergije, fotoalergijske i fototoksične reakcije, ali i karcinom kože. Ljekari i dermatolozi sve više upozoravaju na postojanje jake veze između karcinoma kože i sunca, podsjećajući da je više od 90% raka kože rezultat izlaganja suncu. Specijalista dermatovenerologije u Domu zdravlja Velika Kladuša dr. Mediha Hasić – Mujanović (poslušajte izjavu)…
Opekotine su najčešći oblik oštećenja od sunca. Mogu se spriječiti upotrebom preparata za sunčanje i smanjenjem izlaganja suncu kada su UV zraci najjači, između 10 i 16 sati. Kod liječenje opekotina je najvažnije hlađenje kože, a u slučaju teških opekotina treba konsultovati ljekara.
Prema riječima naše sagovornice, česte su alergije na sunce, a većina slučajeva prijevremenog starenja je uzrokovana izlaganjem suncu. Dr. Hasić – Mujanović kaže da će se karcinom kože vjerovatnije pojaviti na koži koja je više izlagana suncu, pa je tako koža lica pod rizikom. Prema njenim riječima, najbolja prevencija svih ovih stanja je izlaganje suncu svesti na minimum, a ne preporučuje ni upotrebu solarija. Dečija koža je tanja i veoma je osjetljiva na sunce i njih treba posebno zaštititi.
Koliko je važno zdravo se hraniti i prestati pušiti, toliko je važno zaštititi kožu od sunca, savjetuje dr. Hasić – Mujanović. Za sve nedoumice u vezi sa zdravljem kože, o simptomima oštećenja od sunca, najbolje se posavjetovati sa dermatologom čije su usluge građanima sada dostupne i u Domu zdravlja Velika Kladuša.