Svjetski dan srca obilježava se 29. septembra, s ciljem podizanja svijesti građana o kardiovaskularnim bolestima. Bolesti srca i krvnih žila vodeći su uzrok obolijevanja i smrtnosti u svijetu, a naročito zabrinjava da sve češće pogađaju i mlađu populaciju. Prema riječima specijalizantice urgentne medicine doktorice Samre Alibegić bolesti kardiovaskularnog sistema učestale su i među građanima kladuše općine, a u prilog tome ide činjenica da se za pomoć u Hitnu službu Doma zdravlja uglavnom javljaju pacijenti s zdravstvenim tegobama vezanim za srce i kardiovaskularni sistem (poslušajte izjavu)…
Dodatno zabrinjava da su učestaliji i infarkti, i da su sve češći kod mlađe populacije. Dr. Alibegić kaže da mlađi ljudi teže podnose infarkt i prognoze su lošije nego kod starijih osoba (poslušajte izjavu)…
Savremeni, odnosno ubrzani i sjedilački način života glavni je krivac učestalosti kardiovaskularnih bolesti. Pušenje, povišen krvni tlak, povišen nivo holesterola, debljina, nedovoljna fizička aktivnost, dijabetes, stres, faktori su koji dovode do bolesti kardiovaskularnog sistema. Također povećan unos kofeina, te u zadnje vrijeme i energetskih pića mogu uticati na zdravlje srca. Kod djece ispijanje enegretskih pića može imati ozbiljnije posljedice po njihovo srce, ističe dr. Alibegić i u tom pravcu skreće pažnju roditeljima (poslušajte izjavu)…
Sve su ovo faktori na koje možemo uticati i stoga je najbitnija promjena životnih navika, veća tjelesna aktivnost i zdrava prehrana, savjetuj naša sagovornica. Faktor rizika na koji ne možemo uticati, a ima važnu ulogu u tome hoćemo li imati nekih problema ili bolesti srca i kardiovaskularnog sistema je nasljedni faktor.