U zadnjih nekoliko dana građani iz Velike Kladuše koji su nastanjeni na slivnom području rijeke Glinice, ali i jedan dio građana iz bužimskog naselja Vrhovska našli su se u velikom ekološkom problemu…
U zadnjih nekoliko dana građani iz Velike Kladuše koji su nastanjeni na slivnom području rijeke Glinice, ali i jedan dio građana iz bužimskog naselja Vrhovska našli su se u velikom ekološkom problemu. Naime, prema informaciji (upozorenju) koju smo dobili iz Udruženja „EKO bistra voda“ iz Vrnograča ali i fotografijama koje to dokazuju, uslijed iskopa i separacije rude mangan u Vrhovskoj, a zbog nepoštivanja propisa o zaštiti okoliša od strane vlasnika i rukovodioca tog rudnika, došlo je do izlijevanja mulja u vodotok Glinice.
Problem je veći imajući u vidu činjenicu da se Glinica ulijeva u rijeku Glinu, koja se dalje ulijeva u Kupu koju građani Siska iz R. Hrvatske koriste kao pitku vodu. Kako se ističe u informaciji iz ovog Udruženja, grupa „biznismena“ okupljenih oko „glavne biznismenke“ iz Makedonije eksploatišu rudu bez poštivanja minimuma pravila i na taj način nanose veliku štetu prirodi na tom lokalitetu.
Inače, ruda se na tom području proizvodila i 80-tih, uz poštivanje pravila tj. vadio se mulj iz muljne deponije, ali, kako smatraju iz ovog Udruženja, to bi ovim “biznismenima” u današnje vrijeme stvaralo samo dodatne troškove. U predratnoj proizvodnji ruda mangana se obogaćivala fero-silicijumom (teška tekućina) koja je kancerogena i vrlo opasna po zdravlje čovjeka i drugih bića ali prema saznanjima udruženja „EKO bistra voda“ ova tekućina je vrlo skupa tako da sumnjaju da je rukovodstvo rudnika nabavlja, jer isti žele sa što manje ulaganja doći do što veće zarade.
Zabrinjavajuće je to što te tekućine još puno ima u jalavištu iz kojeg se ovih dana ispušta mulj u vodotok Glinice i ako se uskoro nešto ne poduzme sav će završiti u vodotoku i pričiniti veliku ekološku katastrofu, navode iz Udruženja „EKO Bistra Voda“.
Šefik Sadiković, predsjednik Udruženja „EKO bistra voda“ iz Vrnograča (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/sefik1005.mp3”]
Inače, ovo udruženje je u proteklom periodu o ovom slučaju obavijestilo Ministarstva za zaštitu okoliša USK-a i Federacije BiH.Podnijeli su prijavu kod Policijske stanice Velika Kladuša, koja je obavijestila Tužilaštvo USK-a. O svemu su upoznali i načelnika općine Velika Kladuša Edina Behrića koji je preko Općinskih službi obavijestio nadležne inspekcije kod Kantonalnog inspektorata. Također, prije neki dan u obilasku Rudnika bili su i inspektori iz R. Hrvatske.