Naš sugrađanin Elmas Karajić (25.godina) koji je trenutno na master studiju na Tehničkom fakultetu u Grazu, uskoro će imati prezentaciju svog magistarskog rada pod simboličnim nazivom „Prekuća“. Master rad analizira trenutno urbanističko tkivo Velike Kladuše i na osnovu toga predlaže se idejno rješenje u vidu pješačke zone, novog prometnog koncepta za centar općine, kao i mrežu biciklističkih staza na nivou općine. Ideja je građanima Velike Kladuše ponuditi zajedničku “prekuću”, kazao nam je Karajić.
Kako nam pojašnjava Karajić, ideja je, sve važne funkcije povezati jednom pješačkom zonom, samim tim i ponuditi građanima javni prostor koji je u Velikoj Kladuši stalno manjkao, s obzirom na veliku ponudu dešavanja tokom ljeta i zime. Jedna pješačka zona povećava urbani kvalitet jednog grada što je i cilj ovog rada. Danas je nezamislivo da u europskim gradovima ne postoje pješačke zone i biciklističke staze. Štaviše, uklanja se sve više automobila van grada da bi bilo prostora za alternativna prijevozna sredstva.
Kroz svoj magistarski rad Elmas je prezentirao idejno rješenje za pješačku zonu u centru grada, novi prometni koncept, mrežu biciklističkih staza, taktilni sistem vođenja za slijepce te spuštene trotoare za invalidska kolica na pješačkim prelazima, osnivanje jednog jedinstvenog školskog kampusa, sa zajedničkim školskim dvorištem za srednju i osnovnu školu sa pratećim sadržajem, izgradnja dječijeg igrališta, amfiteatra, klizališta i sl.
„Ideja za magistarski je došla spontano kad sam vidio koliki ugođaj pruža zatvorena cesta građanima prilikom manifestacije „Kladuško ljeto” i zahvaljujući mojoj mentorici Arch. Univ. Prof. Aglaee Degros, koja je uspješna urbanistica i iza sebe ima brojne projekte u Nizozemskoj i Belgiji, razvio se koncept za pješačku zonu u Velikoj Kladuši“, ističe Karajić.
Svakako ukoliko bi se sve navedeno realiziralo Velika Kladuša bi po urbanom uređenju vidno odskakala od brojnih drugih općina/gradova u BiH, naglasio je Karajić.
„Nadam se da će ovaj rad dospjeti do naših organa vlasti i da će im biti inspiracija u daljnjem planiranju, kojima se usput zahvaljujem na pomoći koji su mi izašli u susret i ustupili mi pristup katastru urbanog dijela, te stari urbanistički plan“, poručio je Karajić.
Prezentacija magistarskog rada bi se trebala održati sredinom aprila ove godine, a kako je kazao Karajić plan je tokom prezentacije uvrstiti i mišljenja građanki i građana Velike Kladuše.
Elmas je zvanje Bachelor stekao na Univerzitetu u Sarajevu, a pored master studija u Grazu radi i za poznati austrijski arhitektonski biro Domenig & Wallner.
U narednim fotografijama pogledajte kako je Elmas prezentirao Veliku Kladušu kroz svoj magistarski rad odnosno kako bi je volio vidjeti u budućnosti…