U vremenu nedostatka ili teškog pronalaska posla, sve teže finansijske situacije u BiH sve je više onih koji brzu i laku zaradu pokušavaju ostvariti u raznim igrama na sreću, kockarnicama i kladionicama. Stoga ne čudi podatak da je BiH država s najviše registrovanih kladionica u Evropi, a čak pola miliona bh. građana, dakle jedna četvrtina kompletnog stanovništva novac ostavlja u kladionicama. Tome u prilog govori i podatak da su na području općine Velika Kladuša registrovana 32 uplatna mjesta kladionica, i da sva uspješno posluju.
Mišljenje velikokladuških građana o kladionicama je podjeljeno, ima ih i „za“ i „protiv“, jedni redovno troše novac na klađene, ima onih koji nisu nikada, ali i onih koji su prestali sa tom navikom (poslušajte anketu)…
Iako Zakon strogo zabranjuje maloljetnim osobama posjetu sportskim kladionicama i učešće u igrama na sreću, zabrinjavajuće zvuči da srednjoškolaci i mladi svakodnevno ide u sportske kladionice. Psihologinja u velikokladuškom Domu zdravlja Mirzeta Purić-Keserović (poslušajte izjavu)…
Stručnjaci ističu da je ovisnost o kocki teže izliječiti nego ovisnost o alkoholu. Zato je prema riječima psihologinje Purić-Keserović, naročito kada su mladi u pitanju ključno preventivno djelovanje (poslušajte izjavu)…
Ljubitelji igara na sreću u FBiH su u 2017. godini, pokazuju to podaci Porezne uprave, potrošili 133,5 miliona KM više nego u godini ranije. Priređivači igara na sreću o ovom entitetu su po osnovu sportskog i RNG klađenja ostvarili promet u iznosu od oko milijardu i 600 miliona KM. Ovi podaci ukazuju na kontinuiran rast iznosa kojeg ljubitelji igara na sreću potroše na godišnjem nivou. Tako su, poređenja radi, u 2015. godini kladionice po osnovu uplata igrača ostvarile promet od 598 miliona KM, što je gotovo tri puta manje u odnosu na prošlu godinu.