Gotovo sve vrste naknada, odnosno socijalne pomoći koje se realiziraju preko centara za socijalni rad Unsko- sanskog kantona kasne, pa tako i na području općine Velika Kladuša. Dugovanja kantonalnog Ministarstva zdravstva i socijalne politike prema korisnicima centara za socijalni rad su višemilionska, a samo prema Centru za socijalni rad Velika Kladuša za naknade za porodilje u radnom odnosu iznose oko 500.000 KM kaže direktorica Emira Veljačić. Zadnja isplata za naknade za porodilje u radnom odnosu bila je za mjesec maj 2018. godine, a kasne i naknade za porodilje van radnog odnosa, kao i naknada za treće i svako naredno živorođeno dijete (poslušajte izjavu)…
Prema riječima Veljačić, kasni i stalna novčana, odnosno socijalna pomoć koju u mjesečnom iznosu od 81 KM ima 50 osoba na području kladuške općine. Zadnja isplata bila je za mjesec maj prošle godine i kašnjenje ove vrste pomoći još jednom potvrđuje da država ne vodi dovoljno računa o osjetljivim kategorijama. Veljačić ističe da se ovoj kategoriji pomaže u vidu jednokratne pomoći sredstvima koja je lokalna vlast, odnosno Općina Velika Kladuša obezbijedila budžetom (poslušajte izjavu)…
Naša sugovornica ističe da je socijalna slika u Bosni i Hercegovini, pa tako i u našoj lokalnoj zajednici iz godine u godinu sve teža i da se bilježi sve duža lista građana kojima je potrebna pomoć da prežive. Dokaz tome je i oko 600 zahtijeva za dječiji dodatak, od kojih 90 posto ispunjava uslove. Ako znamo da pravo na dječiji dodatak ostvaruje dijete koje dolazi iz porodice čiji mjesečni prihod po članu domaćinstva po svim osnovama ne prelazi iznos od 10% ili (87 KM) prosječne plate Kantona ostvarene u prethodnoj godini, onda imamo jasnu socijalnu sliku, dodaje Veljačić (poslušajte izjavu)…
Isplata za dječiji dodatak bila je za mjesec oktobar prošle godine. Razgovor sa Emirom Veljačić, direktoricom Centra za socijalni rad Velika Kladuša poslušajte u četvrtak, 04. februara u emisiji Gost radija od 14:05.