Vatrogasnoj jedinici općine Velika Kladuša danas je isporučeno novo vatrogasno vozilo za gašenje šumskih požara i oprema za gašenje šumskih požara. Ukupna vrijednost vozila i opreme iznosi 132.282,54 KM, iz Budžeta Općine Velika Kladuša u ovu svrhu izdvojeno je 100.000,00 KM, dok je drugi dio projekta finansiran iz Ekoloških naknada budžeta USK u iznosu od 32.282,54 KM. Ovo je u zadnjih godinu dana drugo novo vatrogasno vozilo financirano iz Budžeta Općine Velika Kladuša čime se Vatrogasna jedinica općine Velika Kladuša svrstava u red najbolje opremljenih vatrogasnih jedinica na području BiH.
Nabavkom vatrogasne opreme za gašenje šumskih požara nastoji se smanjiti broj ekoloških katastrofa i očuvati biološke raznolikosti uzrokovanih šumskim požarima na području Općine Velika Kladuša.
Za potrebe vatrogasne jedinice pored vozila koje posjeduje i novu visokotlačnu pumpu i rezervoar za vodu od 500l, nabavljena je sljedeća oprema: motorka, raspuhivači, trimer, vatrogasni jednodijelni kombinezoni za šumske požare, vatrogasne intervencijske čizme, vatrogasne rukavice, vatrogasne kacige za šumske požare i tehničke intervencije, metlanice, grablje, vatrogasne naprtnjače VTF 20, spasilački noževi i naglavna svjetiljka.
Senad Šehić, iz Službe Civilne zaštite naglasio je da nabavka nove vatrogasne opreme specijalizirane za šumske požare predstavlja potrebu i veliki izazov za Vatrogasnu jedinicu općine Velika Kladuša, s obzirom da već dugi niz godina nije nabavljana vatrogasna oprema za gašenje šumskih požara, dok je postojeća već značajno zastarjela.
„Postojeća oprema nije mogla zadovoljiti kriterije kvalitetnih intervencija, posebno za vrijeme šumskih požara kojih ima najviše tokom godine, što je stvaralo ogroman problem u funkcionisanju i efikasnosti vatrogasne jedinice zbog čega je dolazilo do uništenja velikog broja prirodnih resursa, posebno šuma. Svi znamo koliko su šume značajne za razvoj eko sistema, u prosjeku jednom drvetu treba da naraste i po nekoliko desetina godina, dok na žalost najviše nepažnjom ljudi i nedostatkom opreme drvo tj. šuma mogu izgorjeti za nekoliko minuta. Nabavkom specijalizirane opreme za gašenje šunmskih požara znatno će se ubrzati intervencije i povećati njihova efikasnost, smanjiti materijalne štete na privatnoj imovini građana kao i na državnoj imovini” – naglašava Šehić.
Podsjetimo, u toku 2021. godine Vatrogasna jedinica Velika Kladuša imala je ukupno 196 intervencija, od čega se najveći broj intervencija odnosio na požare šuma, njiva, niskog raslinja i korova čime je znatno ugrožena biološka i pejsažna raznolikost. Prema podacima vatrogasne jedinice u toku 2021. godine u požarima je uništeno 50,9 ha šume i 59,7 ha njiva, niskog raslinja korova. Prema procjenama vatrogasaca ukupna šteta na ovim intervencijama iznosi cca. 495.200,00 KM.
S obzirom da se nastavlja trend stalnog rasta broja požara, u 2022. godini Vatrogasna jedinica na području općine Velika Kladuša bilježi čak 281 intervenciju od kojih se najveći broj odnosi na šume čak 88 požara i nisko raslinje 70 požara, ovo je najveći broj ovakvih vrsti požara u zadnjih 10 godina, u toku 2022. godine u požarima je uništeno 809 ha šume i 953 ha njiva, niskog raslinja korova. Od ukupnog broja požara preko 90 % su požari koji uništavaju prirodu i prirodne resurse, te se procjenjuje da nastale štete na prirodnim resursima prouzrokovane požarima iznose preko 1.000.000,00 KM.
“Apeliramo na sve građane da čuvaju prirodu, a posebno šume, te svim vatrogascima kao i građanima Općine Velika Kladuša želim sretnu i uspješnu novu 2024. godinu“ – zaključuje Šehić iz općinske Službe Civilne zaštite.