Volite malo “ubiti oko” nakon ručka? No, nekad se probudimo loše volje i ne znam niti gdje smo ni šta smo… a ključ je u tome kako i koliko dugo drijemamo. Pravilno tempirano drijemanje može poboljšati naše raspoloženje, koncentraciju i opću dobrobit, ali ako ne slijedimo određena pravila, možemo se probuditi potpuno dezorijentirani i iscrpljeni.
Prema dr. Thomasu Michaelu Kilkennyju, direktoru Instituta za medicinu sna u bolnici Northwell Staten Island University, ključ je u tome kako i koliko dugo drijemamo. Pravilno tempirano drijemanje može poboljšati naše raspoloženje, koncentraciju i opću dobrobit, ali ako ne slijedimo određena pravila, možemo se probuditi potpuno dezorijentirani i iscrpljeni.
Ako želite izvući maksimum iz kratkog odmora, Kilkenny tvrdi da je ključno ne spavati predugo.
“Drijemanje bi trebalo trajati između 10 i 30 minuta. Kraće drijemanje, od oko 10 minuta, također može biti korisno”, objašnjava.
Dulje spavanje može dovesti do takozvane “inercije sna”, odnosno osjećaja dezorijentacije i pospanosti nakon buđenja. To stanje može izazvati probleme s ravnotežom, smanjenu sposobnost komunikacije, loše raspoloženje, slabiju memoriju i razdražljivost.
San se odvija u pet faza: budnost, faza 1, faza 2, faza 3 i REM. Kilkenny objašnjava da problem nastaje ako se probudimo iz faze dubokog sna. “Kad zaspimo dulje od 30 do 45 minuta, tijelo ulazi u fazu dubokog sna, a tada se teško potpuno razbuditi. Mozak želi dovršiti ciklus sna, pa se budimo umorni.”
Stručnjaci za san tvrde da je najbolje vrijeme za kratki odmor između 13 i 15 sati. U tom razdoblju tijelo prirodno doživljava pad energije, što čini idealan trenutak za kratku regeneraciju.