U organizaciji Udruženja pčelara „Velika Kladuša“, u subotu 03. novembra održano je predavanje za pčelare na temu „Prepoznavanje i suzbijanje bolesti pčelinjih zajednica“. Prije samog predavanja, trebala je biti održana izvještajno-izborna Skupština Udruženja pčelara „Velika Kladuša“, ali je ona prolongirana zbog nedostatka članova. Zanimljivo, korisno i edukativno predavanje okupljenim pčelarima održao je direktor Veterinarskog zavoda Unsko-sanskog kantona, dr. veterinarske medicine Zlatko Jusufhodžić koji je mišljenja da je u pčelarstvu trenutno aktuelna pojava varoze. Potrebno je voditi računa o zimi, vremenskim oscilacijama, raditi na jačanju društva, voditi računa o prehrani…
Kako ističe Jusufhodžić, izvjesno je da 2018. godina neće biti dobra za pčelare. Ipak, mišljenja je da je pčelarstvo jedan veliki potencijal u kojeg treba ulagati. Pčelarstvom se treba baviti kao zanimanjem, a ne hobijem, jer jedino tako se može osjetiti prava simbioza između pčele i čovjeka.
Razgovor s Zlatkom Jusufhodžićem poslušajte u nedjelju, 04. novembra u novom izdanju Općinskih aktuelnosti od 18:00h, dok reprizno izdanje možete poslušati u četvrtak, 08. novembra u Poljoprivrednoj emisiji od 11:00h.
Varoza je nametnička bolest pčela svih stadija uzrokovana parazitima. Dok je broj nametnika malen , na pčelinjoj zajednici se ništa ne opaža. Tek kada se razvije veći broj varoa pčelinje društvo slabi i na kraju dolazi do njenog propadanja.
Stručnjaci su promatranjem brojnog stanja varoe u pčelinjoj zajednici tokom godine zaključili da krajem zime broj varoa ne smije prelaziti više od 50 po jednom pčelinjem društvu. Tako mali početni broj varoa neće predstavljati problem za pčelinje društvo tokom nadolazeće sezone sve do jeseni kada je nagomilanu varou potrebno. Ukoliko se krajem zime u pčelinjem društvu nalazi više od 50 varoa tokom sezone moraju se poduzeti biološke i tehničke mjere za njeno dovođenje pod kontrolu. Ukoliko to ne poduzmemo do jeseni će se razviti toliko varoe da će izazvati bolest u pčelinjem društvu, njegovo slabljenje pa čak i propadanje pčelinje zajednice prije jeseni kada vršimo tretmane za čišćenje pčela od varoe.
Danas gotovo da nema pčelinjaka u Evropi koji nema ovog opasnog nametnika koji pčelarima zadaje znatne probleme oko uzgoja pčelinjih zajednica. Varoa ne samo da se hrani pčelinjom hemolimfom i time znatno oštećuje pčelu od njenog na ranijeg razvoja, nego je i veliki prenosnik zaraznih bolesti pčela.