Prema porodičnom zakonu Federacije BiH maloljetnim osobama nije dozvoljeno sklapanje braka, osim kada se radi o osobi sa navršenih 16 godina života, a za koju se utvrdi da je fizički i psihički sposobna da vrši prava i dužnosti koje nastaju u bračnoj zajednici.
Procjenu da li su maloljetnik ili maloljetnica fizički i psihički sposobni za brak vrši Centar za socijalni rad, koji daje mišljenje Sudu koji daje odobrenju matičaru za sklapanje braka maloljetnih lica. Za sklapanje maloljetničkog braka potrebna je i saglasnot roditelja maloljetnice ili maloljetnika. Dragana Milojković, psiholog u Centru za socijalni rad Velika Kladuša kaže da u Velikoj Kladuši ima maloljetničkih vanbračnih zajednica, dok su u ovoj godini podnesena dva prijedloga za sklapanje maloljetničkog braka (poslušajte izjavu)…
Milojković ističe da su trudnoća i odlazak u inostranstvo najčešće razlozi sklapanja maloljetničkih brakova. Dodaje da postoje višestruke posljedice koje sa sobom nosi sklapanje brakova između maloljetnih osoba. “U takvim slučajevima imamo situaciju da djeca rađaju djecu. Također najčešće dolazi i do prekida školovanja i s obzirom da maloljetnici nisu završili školu dobijamo i socijalni slučaj“ pojasnila je Milojković.
Dosta češći su slučajevi vanbračnih maloljetničkih zajednica, a sa tim problemom najčešće se susreću škole jer učenici ulaze u vanbračne maloljetničke zajednice. Gotovo sve osnovne škole na području općine bilježe ovakve slučajeve, a imamo situaciju da je jedna učenica šestog razreda zasnovala vanbračnu zajednicu.
U srednjim školama ovakvih slučajeva je još više, a ono što pomalo iznenađuje da je i velikokladuška Gimnazija imala dva ovakva slučaja prošle školske godine. Jedna je učenica čak i ostala u drugom stanju i rodila dijete dok je išla u školu. Zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju u ovakvim slučajevima škola ne može reagirati, već se učeniku mora dozvoliti nastavak školovanja, rekla nam je pedagogica u Gimnaziji, Asima Rizvić (poslušajte izjavu)…
Prva srednja škola „Dr. Husein Džanić“ također bilježi slučajeve maloljetničke vanbračne zajednice, potvrdio nam je direktor škole, Nurija Miljković (poslušajte izjavu)…
Gledajući brojčano, najviše slučajeva maloljetničkih vanbračnih zajednica zabilježeno je u Drugoj srednjoj školi. Posljednjih godina, broj ovakvih slučajeva bio je 4-5 u školskoj godini, rekla nam je pedagogica Druge srednje škole, Nafka Draganović. U ovakvim slučajevima moglo bi se djelovati preventivno, ako bi se kvalitetno održavali časovi odjeljenske zajednice ali to kod nas nažalost nije slučaj, istakla je Draganović (poslušajte izjavu)…
Prema informacijama koje smo dobili iz škola, maloljetničke vanbračne zajednice sklapaju uglavnom učenici iz socijalno neuravnoteženih porodica, mada ima slučajeva kad se na ovakav korak odlučuju oni koji dolaze iz socijalno stabilnih porodica.