Međunarodni dan djeteta obilježava se svakog 20. novemba u cijelom svijetu s ciljem boljeg razumijevanja, prihvatanja i dobrobiti sve djece. Obilježavanje ovog datuma inicirala je Organizacija Ujedinjenih naroda i obilježava se od 20. novembra 1989. godine, kada je usvojena i Konvencija o pravima djeteta, a Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta. Obilježavanjem Međunarodnog dana djeteta nastoji se podsjetiti i senzibilirati javnost na poštivanje prava djeteta sadržanih u ovim dokumentima, kao i onim pravima koja po rođenju pripadaju svakom čovjeku. Međutim, kako smatra psihologinja u Centru za mentalno zdravlje Doma zdravlja Velika Kladuša Mirzeta Purić Keserović, svaki dan je dan djeteta i svaki trenutak treba biti iskorišten za profiliranje zdrave, socijalno i emocionalno stabilne ličnosti…(poslušajte izjavu)
Na Međunarodni dan djeteta podsjeća se i na potrebu zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije, a društvo u kojem živimo ne vodi dovoljno brige o djeci i mladima, smatra Purić Keserović… (poslušajte izjavu)
Pravo svakog djeteta je da živi u stabilnoj porodici, prvoj socijalnoj jedinici koja treba da mu da temeljna znanja o spoznajama na koja će kasnije naslanjati sve ono što u životu nauči i taj model će dijete kada postane odrasla osoba prenijeti na svoju porodicu koju oformi, naglašava Purić Keserović i dodaje da je osnovno što djetetu trebamo osigurati je pravo na dom, pravo na uslove za život, na mir, obrazovanje, pavo na život bez nasilja, na igru i sve drugo što je potrebno maloj ličnosti da bi izrasla u veliku ličnost.
Najvećeg broja ovih dječijih prava lišena su djeca migranata, čemu svjedočimo posljednjih mjeseci i u našem okruženju… (poslušajte izjavu)
Samo društvo u kojem se zna šta, ko, kako, kada i gdje radi, stvara rezultate koje želimo i resurs novih naraštaja koji će sutra preuzeti društveno odgovorne uloge, zaključuje Purić Keserović.