Međunarodni dan porodice u svijetu se svake godine obilježava 15. maja. Porodica predstavlja osnovu organiziranog i funkcionalnog društva, ali kako ritam savremenog života sa sobom donosi i razne poteškoće, mnoge porodice u našoj zemlji suočavaju se brojnim problemima. Ti problemi nerijetko rezultiraju raspadom porodice, a najteže biva djeci koja sticajem okolnosti ostanu bez roditeljskog staranja. U razgovoru sa socijalnom radnicom Centra za socijalni rad Velika Kladuša, Mirsadom Krupalijom, doznali smo kada i ukojim slučajevima Centar preuzima brigu o djeci. Centar trenutno pod svojim starateljstvom ima 65 djece, koja su podijeljena u nekoliko kategorija; to su djeca bez oba roditelja, djeca čiji su roditelji zanemarili roditeljsku dužnost i djeca koju su roditelji napustili. Prema riječima Krupalije, većina djece smještena je u srodničkim porodicama gdje su staratelji obično članovi porodice koji nisu roditelji, te djeca smještena u ustanovama socijalne zaštite. Nakon što djeca dosegnu punoljetnost, Centar više nema zakonsku obavezu prema njima, ali, naglašava Krupalija, Centar za socijalni rad Velika Kladuša i dalje biva uključen u plan i program zbrinjavanja djece i nakon punoljetstva i to individualnim pristupom za svaku mladu osobu pojedinačno.
Istraživanja pokazuju da život u institucijama nije najprihvatljiviji oblik života za djecu, te da je usvajanje najbolji oblik brige za ovu ranjivu kategoriju. Prema podacima iz 2017. godine, u Velikoj Kladuši je podneseno 100 zahtjeva za usvojenje, ali Krupalija naglašava da sva djeca bez roditeljskog staranja nisu i djeca za usvojenje, te da u Velikoj Kladuši trenutno nema djece koja, prema zakonskim kriterijima, mogu biti usvojena.
U kojim slučajevima djeca mogu biti usvojena i gdje se najčešće javljaju problemi, Krupalija je objasnila u narednom razgovoru….