Svake godine širom svijeta, s ciljem podizanja svijesti društva o problemima sa kojima se susreću osobe koje mucaju, 22. oktobar obilježava se kao Međunarodni dan svjesnosti o mucanju. Mucanje se definiše kao poremećaj u kojem je nomalan tok govora prekinut čestim ponavljanjem ili produžavanjem govornih zvukova, a najčešće se javlja kod djece.
Zehrudina Ilijazagić, logoped u Domu zdravlja Velika Kladuša, istaknula je da je problem mucanja veoma teško riješiti u praksi. Stručna pomoć je neizbježna, ali u istoj mjeri je važna potpora porodice i društva u okolini. Da su govorne mane kod djece sve prisutniji problem u našoj zajednici, dokazuje i činjenica da se polovina djece koja su upisana u prve razrede, u školskoj 2018/2019. godini na području naše općine, susreće sa ovim poremećajima… (poslušajte izjavu)
Ilijazagić naglašava da je veoma važan pristup društva osobama koje mucaju kako se iste ne bi osjećale poniženima, posebno kada su u pitanju djeca. Potrebno je djecu pustiti da sama završe misao, ne postavljati im podpitanja i ne izbjegavati kontakt očima. Kako bi se djeci pomoglo da što lakše prevaziđu ovaj poblem, komunikaciju s njima je potrebno voditi kao i sa osobama koje nemaju poteškoća u govoru, te na taj način dokazati im da nisu manje vrijedni ili drugačiji od ostalih.