Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. oktobra još od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a, taj dan proglasio Danom bijelog štapa. Od tada je ovo pomagalo za kretanje slijepih osoba postalo i simbol njihove nezavisnosti i samostalnosti…
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se svake godine 15. oktobra još od 1964. godine kada je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik SAD-a, taj dan proglasio Danom bijelog štapa. Od tada je ovo pomagalo za kretanje slijepih osoba postalo i simbol njihove nezavisnosti i samostalnosti.
Ovaj datum koristi se za podizanje svijesti u cijelom društvu o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, kao i obavezama zajednice prema njima. Ipak, udruženja slijepih napominju kako se o ovom problemu ne treba govoriti samo svakog 15. oktobra, nego svakog dana u godini, jer su slijepe osobe ravnopravni članovi društva.
U Bosni i Hercegovini, međunarodni dan bijelog štapa obilježava se s ciljem upoznavanja javnosti sa problematikom slijepih osoba uz poruku da se slijepima i slabovidima prizna pravo na jednake šanse u svim oblastima života.
Na nivou Unsko-sanskog kantona ovaj dan je obilježen svečanom Skupštinom Udruženja slijepih i slabovidnih osoba te druženjem i ručkom za oko 50 članova Udruženja. Mirsada Obić, predsjednica Udruženja slijepih i slabovidnih građana Velika Kladuša (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/mirsada1610-01.mp3”]
Prema statističkim podacima, u BiH ima oko 5.000 slijepih osoba, 3.300 u Federaciji BiH. Udruženje slijepih i slabovidnih građana Velika Kladuša broji oko 50 članova različitih starosne dobi.
Savez slijepih Federacije BiH godinama ukazuje na probleme te kategorije ljudi i apeluje na njihovo hitno rješavanje. Da bi se što bolje i brže integrirali u društvenu zajednicu treba ih uključiti u sve segmente društva. Nažalost, te se osobe često nalaze na marginama sredine u kojoj žive – slabijeg su socijalnog statusa, uglavnom nezaposleni, nedovoljno obrazovani, a u životu se susreću s mnogim predrasudama i preprekama.
Kako naglašava Obić, unatoč svim poteškoćama, mnogo je i do ličnog stava i želje za borbom kod ovakvih osoba. Veliki uspjeh za kantonalno Udruženje slijepih i slabovidnih osoba je zapošljavanje sedam svojih članova, uglavnom na poslovima fizioterapeuta (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/mirsada1610-02.mp3”]
Bijeli štap je zaštitni znak slijepih u sve gušćem saobraćaju, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi štap stvarno bio pomagalo, slijepa osoba mora proći kurs poduke za samostalno kretanje tokom kojeg savladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojim će se samostalno kretati.
Mirela Pehlić