Ekološki problemi, čistoća rijeka, eko potencijali, te realizirani ali i planirani ekološki projekti u velikokladuškim mjesnim zajednicama glavna su tematika serijala emisija koje Radio Velika Kladuša realizira u sklopu projekta iz ekologije pod nazivom „Jačanje ekološke kulture građana“. Ovaj projekt sufinansira Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona iz ekoloških naknada za 2016. godinu. Treću emijsiju ovog serijala zabilježili smo u MZ Glinica.
Veće površine ravnica, najplodnija zemlja ne samo na području naše općine nego i šire, te veća površina čiste borove šume, prema riječima predsjednika MZ Huseina Mekanovića idealni su temelji za razvoj eko turizma. Kako Mekanović ističe, ova mjesna zjednica nije lišena ekoloških problema, a kao najveći navodi veće količine staklene vune koja je ostala rasuta na otvorenom nakon potpune devastacije nekadašnje farme Agrokomerca. Prema njegovim riječima, ovaj eko problem naročito je izražen za vrijeme vjetrova koji staklenu vunu raznose po širem području.
VIDEO PRILOG
Čista i plodna, te za obradu pogodna zemlja uvjetovali su da se stanovništvo MZ Glinica uglavnom bavi poljoprivredom. Jedan od njih je Sejad Isaković koji se po porodičnoj tradiciji bavi proizvodnjom mesa. Sejad trenutno ima oko 250 junadi i teladi i oko 50 ovaca. Sva grla hrane se ishranom proizvedenom na ogranski čist način, odnosno sa onim što je uzgojeno na njivama i ravnicama MZ Glinica. Prema riječima Sejada koliko je zemlja ove mjesne zajednice plodna najbolje govori podatak da je prošle godine imao prinos od 16 tona kukuruza po hektaru.
Ono u čemu se i Mekanović i Isaković slažu jeste da su čista i plodna zemlja kao i čiste šume kamen temeljac na kojem bi se uz odgovarajuću podršku i pomoć mogao graditi razvoj MZ Glinica koji bi u konačnici rezultirao prestankom iseljavanja naročito mladih iz ove mjesne zajednice, kao i cijele države.