U Unsko sanskom kantonu posluje oko 3.500 obrtničkih dijelatnosti, koje zapošljavaju oko 7.000 radnika i većina ih na svojoj koži osjeća krizu i posljedice izazvane COVID-om 19, kazao je ovo za naš Radio Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK. Prema njegovim riječima obrti su se teško održavali i prije krize izazvane koronavirusom, prije svega zbog specifičnosti njihovog poslovanja i slabe podrške države. „Nažalost i ovaj put država obrte ne primjećuju, uprkos brojnim zahtijevima obrtnika. Tek mali broj obrtnika u Kantonu ostvaruje pravo na subvencije sa federalnog nivo i one koje realizira Kantonalno ministarstvo privrede“ kaže Arapović (poslušajte izjavu)…
Kako navodi Arapović, svi obrti imaju manje više iste probleme, obaveze, doprinosi, plate, te krediti. Novi problem su ograničenja putovanja, jer rad obrtnika u ovom Kantonu u mnogome ovisi od turista, dijaspore, kao i kretanja domicilnog stanovništva. Sa svim navedenim problemima bori se i stopostotni invalid Samir Šehić iz Velike Kladuše koji je do početka koronavirusa uspješno sa suprugom vodio registrovano poljoprivredno gazdinstvo (poslušajte izjavu)…
Samir ali i ostali obrtnici, naročito oni mali, traže od države da ih prepozna i prizna kao važan dio privrede, te izmjenu zakona koji su, kako ističe Arapović, destumulativni prema obrtnicima. Jedan od tih zakona je Zakon o vanjskotrgovinskoj politici koji reguilira osnovne element izvoza i uvoza roba, a kojim je, prema riječima Arapovića, obrtnicima onemogućen uvoz, odnosno izvoz (poslušajte izjavu)…
Arapović na kraju dodaje da su obrtnici i pored svih problema, tokom zadnjih mjeseci na Zavod za zapošljavanje uputili, odnosno otpustili najmanji broj radnika.