Gotovo je sigurno da je požar na Starom gradu u Velikoj Kladuši uzrokovao udar groma uslijed grmljavinskog nevremena, ali će to biti utvrđeno nakon što se ispitaju sve okolnosti i okončaju vještačenja. Uviđaj će biti obavljen danas, potvrdio je za RVK portparol MUP-a USK Bahrudin Dželalagić, koji je naveo da je policija dojavu o požaru zaprimila u petak, 14. aprila u 16:07h, nakon čega je odmah oformljena uviđajna ekipa, koja će izvršiti uviđajne radnje uz saglasnost dežurnog kantonalnog tužioca.

U gašenju požara i spriječavanju njegovog širenja učestvovali su svi raspoloživi ljudski i materijalni kapaciteti Vatrogasne jedinice Velika Kladuša. Kladuškim vatrogascima koji su nadljudskim naporima i izlažući sebe riziku, činili sve da spase Stari grad, pridružili su se i nesebičnu pomoć pružili vatrogasci iz Cazina, Dobrovoljnog vatrogasnog društva Pećigrad i vatrogasci iz Vojnića, iz susjedne Hrvatske , te radnici i namjensko vozilo JKP “Vodovod i kanalizacija” Velika Kladuša.

Iako je najbitnije da u požaru nije bilo povrijeđenih, pričinjena materijalna šteta je velika. Još veća je ona emotivna, koju su doživjeli Kladuščani, kako u zemlji tako i dijaspori. Mnogi su došli na mjesto događaja i bespomoćno posmatrali kako u vatri nestaje simbol grada i prepoznatljivo obilježje Velike Kladuše. S nevjericom i iskrenim žaljenjem ovaj tužni trenutak nestajanja kule Hrnjica Muje ispratili su brojni Kladuščani koji su putem društvenih mreža podijelili mnoštvo reakcija, pa i poziva da se što prije prikupe sredstva i obnovi Stari grad.

Vijest o požaru na kladuškom Starom gradu prenijeli su i brojni domaći i mediji iz regiona.
Ko će, kojim sredstvima i koliko brzo sanirati nastalu štetu i vratiti Starom gradu prijašnji izgled, za sad se ne može reći. Sigurno je da su Kladuščani spremni pomoći njegovu sanaciju, pa i svojim sredstvima, međutim, Stari grad se vodi kao vlasništvo Agrokomerca d.d. kojim većinski upravlja Vlada FBiH, te je stoga izgledno da će ona biti ta koja će donositi odluku o načinu daljeg postupanja.

Da je Stari grad u Velikoj Kladuši objekat koji mora imati adekvatnu zaštitu potvrđuje i činjenica da se on nalazi na Privremenoj listi nacionalnih spomenika koju je sačinila Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, koja donosi i pojedinačnu odluku o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom za svako dobro upisano na Privremenu listu.
Do te odluke sva dobra upisana na Privremenu listu smatraju se nacionalnim spomenikom i uživaju zaštitu propisanu Zakonom o sprovedbi odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.
Iako se ne čini da je Stari grad u Velikoj Kladuši dosad uživao tu zaštitu, možda je ova nesreća prijelomni momenat u kojem bi mu trebalo pristupiti kao Nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine.