U povodu 23. februara, Dana općine Velika Kladuša prezentirana je i oprema Profesionalne Vatrogasne jedinice Velika Kladuša. Unazad godinu dana ulagano je u poboljšanje uslova za rad, naročito za djelovanje na terenu i radi se o najvećem ulaganju do sada, istaknuto je.
Krajem prošle godine Vatrogasnoj jedinici Općine Velika Kladuša isporučeno je novo vatrogasno vozilo za gašenje šumskih požara i oprema za gašenje šumskih požara. Ukupna vrijednost vozila i opreme iznosi 132.282,54 KM. Iz Budžeta Općine za ovu namjenu izdvojeno je 100.000 KM, dok je nabavka opreme finansirana iz Ekoloških naknada budžeta USK u iznosu od 32.282,54 KM. U zadnjih godinu dana ovo je drugo novo vatrogasno vozilo koje je u potpunosti finansirano iz Budžeta Općine Velika Kladuša. Nevedeno Vatrogasnu jednicu Općine Velika Kladuša svrstava u red najbolje opremljenih vatrogasnih jedinica na području BiH.
Krajem 2023. godine i početkom 2024. godine krenulo se sa drugom fazom postavljanja hidranata na području Općine Velika Kladuša. U prvoj fazi je postavljeno 10 hidranata, dok je u drugoj fazi postavljeno 20 hidranata.
Trenutno Općina Velika Kladuša je jedna od rijetkih općina u BiH koja ima izgrađenu hidrantsku mrežu sa 30 postavljenih hidranata u skladu sa svim zakonskim propisima. Ovo će uveliko olakšati posao vatrogascima s obzirom da su hidranti udaljeni oko dva kilometra jedan od drugog. U trećoj fazi, a koja je planirana nakon usvajanja Budžeta za 2024. godinu planirano je postavljanje još 10 hidranata. Ovim be se upotpunila hidrantska mreža na području naše općine. Ukupna vrijednost druge faze postavljanja hidrantske mreže iznosi 60. 000 KM.
Osim vatrogasnog vozila, za potrebe vatrogasne jedinice nabavljena je slijedeća oprema: motorka, raspuhivači, trimer, vatrogasni jednodijelni kombinezoni za šumske požare, vatrogasne intervencijske čizme, vatrogasne rukavice, vatrogasne kacige za šumske požare i tehničke intervencije, metlanice, grablje, vatrogasne naprtnjače VTF 20, spasilački noževi i naglavna svjetiljka. U narednoj fazi planirana je nabavka drona sa termovizijskom kamerom i dvogledi.
Nabavkom vatrogasne opreme za gašenje šumskih požara nastoji se smanjiti broj ekoloških katastrofa i očuvati biološke raznolikosti uzrokovanih šumskim požarima na području Općine Velika Kladuša.
U toku 2021. godine Vatrogasna jedinica Velika Kladuša imala je ukupno 196 intervencija, od čega je najveći broj intervencija se odnosio na požare šuma, njiva, niskog raslnja i korova čime je znatno ugrožena biološka i pejsažna raznolikost. Prema podacima vatrogasne jedinice u toku 2021. godine u požarima je uništeno 50,9 ha šume i 59,7 ha njiva, niskog raslinja korova. Prema procjenama vatrogasaca ukupna šteta na ovim intervencijama iznosi oko 495.200,00 KM.
S obzirom da se nastavlja trend stalnog rasta broja požara, u 2022. godini vatrogasna jedinica na području Općine Velika Kladuša bilježi čak 281 intervenciju od kojih se najveći broj odnosi na šume, čak 88 požara i nisko raslinje 70 požara. Ovo je najveći broj ovakvih vrsta požara u zadnjih 10 godina. U toku 2022. godine u požarima je uništeno 809 ha šume i 953 ha njiva, niskog raslinja korova. Od ukupnog broja požara preko 90 % su požari koji uništavaju prirodu i prirodne resurse, te se procjenjuje da nastale štete na prirodnim resursima prouzrokovane požarima iznose preko 1.000.000,00 KM. U toku 2023. godine vatrogasna jedinica imala je 132 intervencije raznih oblika od čega je najveći broj šumskih požara.