Promocija knjige „Kontinuitet granica BiH u kontekstu izlaza na more Klek-Neum-Sutorina“, autora prof. dr. Fikreta Midžića, direktora Arhiva USK-a i dobrog poznavaoca bh.izlaza na more, održana je u petak, 27. februara u općinskoj vijećnici u Velikoj Kladuši. Organizator promocije bila je Bošnjačka zajednica kulture (BZK) „Preporod“ općinsko društvo Velika Kladuša, a u povodu obilježavanja 01. marta – Dana nezavisnosti BiH.
Promotori knjige su bili prof. dr. Meho Čaušević i prof. Adis Džaferović, koji su najprije iznijeli svoje mišljenje o ovoj knjizi, a nakon toga riječ je uzeo sam autor koji je govorio o nastanku knjige, te u vezi sa aktuelnim pitanjem državne granice BiH i pitanja Sutorine.
Knjiga je izdana 2010. godine, a tek nakon što je Vijeće ministara BiH početkom novembra 2014. godine usvojilo Prijedlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore prema kojem bi Sutorina trebala voljom državnih tijela BiH trajno ostati u Crnoj Gori, postala je vrlo zanimljiv, značaj i tražen pisani dokument. Naime, ova knjiga rađena je na naučno utemeljenim činjenicama i relevantnoj historijskoj i kartografskoj građi da da odgovor na mnoga pitanja iz domena granica.
Midžić je kroz prezentaciju potvrdio da su Neum – Klek i Sutorina u Bokokotorskom zaljevu dobili svoje međunarodno priznanje na Bečkom kongresu 1815. i Berlinskom kongresu 1878. godine, i da su ta dva izlaza na more BiH priznata i avnojevskim granicama s kojima je BiH dočekala kraj Drugog svjetskog rata. Naglašava da su to prave granice BiH, a ne trenutne koje je usvojila Komisija iz 1991. godine koja je radila na pogrešnim osnovama i donijela, kako Midžić navodi, sraman dokument o granici između BiH i Crne Gore u čijem sastavu ostaju Sutorina i Kruševica (poslušajte izjavu)…
BiH ima pravo i neoborive argumente za dokazivanje da je Sutorina odavno njena teritorija koju već više od 70 godina posjeduje susjedna država Crna Gora i ovaj problem treba prepustiti stručnjacima, pravnicima, te u eventualni proces ući pripremljeno, s argumentima, dodao je Midžić. On vjeruje da će se ovo pitanje riješiti arbitražom, a ako to ne bude moguće, da će BiH podnijeti tužbu Međunarodnom sudu pravde u Hagu.
Sakib Selimović, predsjednik BZK „Preporod“ OD Velika Kladuša ističe da je razlog održavanja ove promocije bio da čuju mišljene profesora Midžića, ali i da upoznaju sve prisutne građane Velike Kladuše sa slučajem „Sutorina“ (poslušajte izjavu)…
Organizatori su po okončanju promocije knjige svim okupljenima čestitali predstojeći državni praznik – 1. mart, Dan nezavisnosti BiH.
Fikret Midžić, rođen je 24.09.1949. godine u Bihaću. Osnovnu i srednju školu završio je u Bihaću. Filozofski fakultet, odsjek Savremena historija je završio u Beogradu i diplomirao na temu „Stvaranje jugoslovenske federacije u NOR-u“. Magistrirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu na temu „Bosna i Hercegovina od Svištovskog mira do kraja Prvog svjetskog rata na starim geografskim kartama (1791-1918)“, a doktorirao na Filozofskom fakultetu u Banja Luci na temu „Tvrđave-gradoviPounja u osmanskom i austrougarskom razdoblju“, te tim stekao zvanje doktora historijskih nauka. Autor je i koautor većeg broja historijskih istraživanja i projekata vezanih za historiju Bosne i Hercegovine, naročito kad je u pitanju historija vezana za odnose Bosanske krajine, Dalmacije i Like u periodu od 16. do 20. vijeka.