Otpad nije smeće, rečenica je koju smo čuli već nebrojeno puta. Ali i dalje iz dana u dan slušamo kako je kopnena i vodena površina Zemlje pretrpana plastičnim, papirnim, željeznim i inim otpadom, a da ne govorimo o toksinima u atmosferi…
Otpad nije smeće, rečenica je koju smo čuli već nebrojeno puta. Ali i dalje iz dana u dan slušamo kako je kopnena i vodena površina Zemlje pretrpana plastičnim, papirnim, željeznim i inim otpadom, a da ne govorimo o toksinima u atmosferi.
Međutim, postoji način kako tome stati na kraj, a to je podizanje ekološke svijesti kod svih stanovnika zemlje, kako starijih tako i onih najmlađih. Imajući u vidu tu činjenicu Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona preko Udruženja „Horizonti“ iz Velike Kladuše započelo je na području velikokladuške općine sa realizacijom drugog djela projekta „Otpad nije smeće“.
Do sada je u sklopu tog projekta održana radionica u OŠ „25. novembar“ iz Velike Kladuše, a ovog puta u petak, 04. aprila, održana je nova radionica i to u OŠ „Todorovska Slapnica“. Sa učenicima, kojih je bilo oko 40, na radionici su razgovarale Jasna Purić i Saćima Omeragić iz Udruženja „Horizonti“.
– Ekološka svijest najviše je otvorena kod najmlađih, napomenula je predsjednica Udruženja „Horizonti“ Saćima Omeragić, navodeći kako od djece koja prolaze kroz njihove radionice stariji mogu štošta naučiti u postupanju s otpadom. – Da otpad nije smeće nastojimo objasniti našim građanima i na sve moguće načine kazati kako se otpad može iskoristiti, a na taj način smanjiti njegove količine. Otpad se prvo odvaja u samim domaćinstvima, poručila je Omeragić.
Učenici su nabrajali na što ih asocira pojam smeće te što se od navedenoga može reciklirati i u koje se spremnike odlaže. Naučili su što je opasni otpad te gdje i na koji način se zbrinjava. Saznali su koliko pojedina osoba dnevno, mjesečno i godišnje proizvede otpada i mnoge druge zanimljive podatke.
Kroz ovaj projekat, ali i od grantovskih sredstava iz Općine Velika Kladuša, Osnovnoj školi „Todorovska Slapnica“ nabavljene su tri kante za odlaganje smeća i jedna kompostana.
Udruženje „Horizonti“ planira sličnu opremu nabaviti i drugim osnovnim školama iz Velike Kladuše iz donacija, grantovskih sredstava Općine i Kantona, ali i na osnovu projekta, na koje je aplicirala ili ima u planu da aplicira.