Objekat osnovne škole u Stabandži izgrađen je 1914. godine. Tipičan je primjer neoklasicizma u graditeljstvu na ovim područjima pod jakim uticajem Austrougarske kulture i tradicije. Pretpostavlja se da su radove izvodili domaći majstori, što predstavlja dodatnu i vrlo značajnu činjenicu, a samom objektu daje još veću graditeljsku i kulturno-historijsku vrijednost…
Objekat osnovne škole u Stabandži izgrađen je 1914. godine. Tipičan je primjer neoklasicizma u graditeljstvu na ovim područjima pod jakim uticajem Austrougarske kulture i tradicije. Pretpostavlja se da su radove izvodili domaći majstori, što predstavlja dodatnu i vrlo značajnu činjenicu, a samom objektu daje još veću graditeljsku i kulturno-historijsku vrijednost. Pošto su svi objekti iz tog perioda rađeni isključivo prema projektima, koji su po tom slani u Sarajevo na odobrenje, smatramo da s toga postoji velika mogućnost da se u Arhivu BiH nalazi i original projekta osnovne škole u Stabandži.
Objekat školske zgrade u Stabandži smatra se jednim od važnijih i ljepših objekata iz Austrougarskog perioda koji su izgrađeni na ovim prostorima. Njegova važnost zasniva se na vrlo unikatnoj graditeljskoj i ambijentalnoj vrijednosti, odnosno na specifičnom načinu građenja i korištenju građevinskih materijala.
U prošlom periodu tačnije 1996. godine, na ovom objektu vršeno je niz nestručnih i proizvoljnih rekonstruktivnih sanacija i adaptacija, koje nažalost nisu provedene i izvedene u mjerama primjerenim za ovakvu vrstu objekta tako da je objekat duži vremenski period bio zapušten, vrlo neuslovan i onda totalno i napušten.
Sagledavajući trenutno vrlo loše i totalno neuslovno stanje objekta škole, a naročito radi potrebe da se što prije omogući redovno održavanje nastave u pomenutoj školi, početkom jula općinski načelnik Edin Behrić zadužio me je da kao upravitelj dobara kulturno-historijskog naslijeđa za Općinu Velika Kladuša poduzmem sve potrebne radnje vezane za ovaj objekat. U tom cilju prvi kontakt bio je Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a, gdje su obavljeni razgovori sa direktorom Zavoda i njegovim saradnicima. Nakon toga utvrđena je posjeta i obilazak lokaliteta Područne škole. Sredinom jula stručni suradnik Zavoda gospodin Mirzet Mujadžić i ja obišli smo Područnu školu i sačinili elaborat sa osnovnim polazištima za sanaciju škole u Stabandži. Nakon toga vršene su sve potrebne konsultacije sa Zavodom šta i kako dalje raditi, tako da je u augustu izrađen i idejni projekat za sanaciju objekta. Primarni cilj ovog projekta jest da se izvrši zaštita od propadanja, adaptacija i rekonstrukcija, s tim da se obavezno očuva njegova ambijentalna, etnološka i arhitektonska vrijednost. Kod ovakvih postupaka prije svega mora se strogo voditi računa da se potrebni zahvati svode na najmanju moguću mjeru i da svi provedeni zahvati moraju biti čitljivi, tj. da se vidi razlika između postojećeg i dodanog. Posebno se mora paziti na reverzibilnost zahvata, odnosno na znalačku mogućnost uklanjanja dodatnog bez oštećenja osnovnog objekta.
Na kraju želim posebno istaknuti da samo čuvanjem vrijednosti kulturno-historijskog naslijeđa možemo se uputiti u građenje novog vremena, jer učeći na iskustvima vlastitog naroda tokom prošlosti i očuvanjem njegovog kulturnog naslijeđa, gradit ćemo kao istinski stvaraoci, novo vrijeme i novo društvo. Za našu djecu danas i sutra. Za budućnost. U tom cilju rad prosvjetnih radnika vrlo je bitan i nezamjenjiv. Ali on u tom slučaju mora isključivo biti u funkciji odgoja i obrazovanja djece. Svi drugi ciljevi su zanemareni i totalno pogrešni.
Današnja posjeta PŠ Stabandža i uvid u trenutnu intervenciju unutar objekta predstavljaju tipičan čin kulturocida, što se ne pamti na ovim prostorima unazad nekoliko decenija. Totalna samovolja direktora škole Eniza Ćatića, pokazuje da su lični interesi iznad društevnih, u ovom slučaju adekvatan primjer primitivizma i neznanja, a naročito nepoznavanja kulture i tradicije naroda ovog područja.
Također, ovom prilikom obaviještavam javnost da je uvidu na izvršene radove na osnovnoj školi Stabandža bila prisutna i komisija ispred Zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa USK koja će u narednom periodu dostaviti službeni zapisnik sa ovog uvida, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena šta i kako će se dalje raditi i koje će se konkretne mjere poduzimati.
U Velikoj Kladuši, 24.10.2014. godine
Zlatko Dizdarević,
upravitelj dobara kulturno-historijskog
naslijeđa u općini Velika Kladuša