Svrha obilježavanje 31. maja Svjetskog dana borbe protiv pušenja, jeste ukazivanje na štetnost pušenja i duhanskog dima na zdravlje ljudi. Koliko je štetan duhanski dim, najbolje govori podatak da u svijetu godišnje od posljedica pušenja umire oko 6 miliona ljudi. Od tog broja preko 5 miliona su aktivni pušači. Medicina je dokazala da nema dijela tijela na koji negativno ne utiče duhanski dim, potvrdio nam je dr. Miodrag Knežević, ljekar u Domu zdravlja Velika Kladuša (poslušajte izjavu)…
Smatra se da danas u svijetu ima oko milijardu aktivnih pušača, od tog broja preko 80% ih dolazi iz nerazvijenog svijeta, što ukazuje na to da je svijest građana o štetnosti pušenja puno viša u razvijenim zemljama. U svojoj dugogodišnjoj praksi, kako je naglasio doktor Knežević, uočio je da su pacijenti sa težim plućnim, kardiovaskularnim i kancerogenim oboljenjima uglavnom bili aktivni pušači. Odvikavanje od pušenja je težak i mukotrpan proces, pogotovo u našoj državi gdje nema adekvatnih savjetovališta koja bi pomogla onima koji žele prestati sa pušenjem. Ono što je dobro jeste da je pokrenuta zakonska regulativa o zabrani pušenja na javnim mjestima, što će doprinijeti zaštiti nepušača.
Kompletan razgovor sa doktorom Miodragom Kneževićem poslušajte u emisiji “Radio ordinacija”, koja je na programo u srijedu 31. maja sa početkom u 13:00.