Javna rasprava o borovoj šumi poznatoj inače i kao „Glinička gmajina“, koja se prostire na približno 470 hektara zemljišta (između sela Brezovo Polje, Glinica i Pecka) na teritoriji velikokladuške mjesne zajednice Glinica održana je u ponedjeljak, 26. januara, u Općinskoj vijećnici.
Za raspravu je bio vrlo slab interes i odziv mještana, kojih se ova tematika i najviše tiče. Raspravi su se odazvali jedino predstavnici preduzeća „Unsko-sanske šume“ i općinski načelnik Edin Behrić sa pomoćnicima. Cilj javne rasprave bio je da se prisutni kroz aktivno učešće očituju o statusu „Gliničke gmajine“, koja se, kako su kazali iz MZ Glinica, u proteklom periodu susrela sa problemom gole sječe od strane preduzeća „Unsko-sanske šume“, koja im nije bila najavljena niti prijavljena. Kako su kazali predstavnici preduzeća „Unsko-sanske šume“ sječa je izvršena zbog sanitarne intervencije, odnosno jer su konstatirane bolesti kod određenog broja stabala. Naglasili su da oni moraju da djeluju u takvim situacijama jer bi u suprotnom štete bile još veće.
Inače, u mjesecu oktobru prošle godine od strane Savjeta MZ Glinica podnesena je peticija Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine da se Glinička gmajina kao vrlo zanimljiv i slabo istražen srednjovjekovni relikt proglasi bosanskim nacionalnim kulturnim spomenikom. S obzirom da je ta aktivnost u toku, a da bi u narednom periodu trebao doći u obilazak tog lokaliteta predstavnik navedene Komisije zaključeno je da se dotada ništa ne poduzima.
Predsjednik mjesne zajednice Glinica Husein Sejko Mekanović (poslušajte izjavu)…
Glinička gmajina po sjećanju starijih mještana bila je pašnjak, te sve do kraja Drugog svjetskog rata zajedničko vlasništvo stanovnika sela Brezovo Polje, Glinica i Pecka. Od kraja pedesetih pa do kraja sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća izvršeno je pošumljavanje tog lokaliteta. Danas je veći dio tog lokaliteta miniran, a pravo nad upravljanjem pored Općine Velika Kladuša, u određenom procentu ima preduzeće „Unsko-sanske šume“.