Udruženje pčelara „Krajiška pčela“ Velika Kladuša održalo je svoju 13. redovnu Izvještajnu skupštinu na kojoj su usvojeni Izvještaj o radu i Finasijski izvještaj za 2020. godinu, te Plan rada i finansijskog poslovanja za 2021. godinu. Zbog trenutne epidemiološke situacije skupštini je prisustvovao ograničen broj članova. Gosti skupštine bili su savjetnik Federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Husnija Kudić i koordinator IFAD projekta za Unsko-sanski i Livanjski kanton Smail Toromanović.
“Prošla godina, koju je obilježila pandemija koronavirusa, donijela je brojne probleme, koji nisu zaobišli ni pčelare, a i prinos meda je bio skroman, pa bismo najradije tu godinu zaboravili”, istakao je između ostalog, predsjednik Udruženja pčelara „Krajiška pčela“ Nisvet Mujanović, koji naglašava da je ipak bilo vrijednih projekata, koji su imali za cilj podržati pčelare i unaprijediti pčelarsku proizvodnju(poslušajte izjavu)…
Husnija Kudić je član Upravnog odbora Udruženja pčelara „Krajiška pčela. “Kao član nastojim dati doprinos radu Udruženja, kao i sa pozicije savjetnika Federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva”, naglasio je Kudić. U posljednjih nekoliko godina napravljen je značajan pomak u legislativnom uređenju pčelarske proizvodnje. Naročito značajan i vidljiv je pomak u osiguranju poticaja za pčelare, ističe Kudić,(poslušajte izjavu)…
Zahvaljujući sredstvima IFAD projekta 30 članova Udruženja „Krajiška pčela“ u prošloj godini dobilo je start pakete za pčelarsku proizvodnju, a ove godine dobiće ih još 20. Pored toga IFAD će sufinansirati nabavku opreme za proizvodnju satnih osnova, istakao je Smail Toromanović, koordinator IFAD projekta, a kojeg implementira Ured za koordinaciju projekata pri Federalnom ministrastvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (poslušajte izjavu)…
Između ostalog, naglašeno je da Udruženje pčelara „Krajiška pčela“ svojim aktivnim radom doprinosi razvoju pčelarstva, ne samo u Velikoj Kladuši, već i šire, a posebno je važan udio, kojeg ostvaruju ovi pčelari u ukupnoj proizvodnji meda u Bosni i Hercegovini, koji nije zanemariv.