Psihološke radionice „Sprečavanje i prevazilaženje trauma i stresa kod žena” održane su u petak i subotu, 28. i 29. maja u Velikoj Kladuši i u Crvarevcu. Na radionicama su govorili Spasoje Kulaga, u ime Udruženja „Pravi požar“ iz Dervente i Marijana Vujec, diplomirani pedagog psiholog.
U razgovorima sa ženama žrtvama rata, učesnicama rata, suprugama, partnerkama veterana i ženama koje su u svojim porodicama imale učesnika rata, otvaraju se teme traume koju su direktno ili indirektno doživjele.
„Na taj način nastojimo povećati znanja o posljedicama stresa i traume, kao i znanja vezana uz PTSP i transgeneracijski prenos trauma. Radionice u konačnici imaju za cilj unaprijeđenje mentalnog zdravlja stanovništva i rad na faktorima koji doprinose oporavku“ – istaknuo je Spasoje Kulaga, iz Udruženja za podršku ratnim veteranima, porodicama žrtava rata „Pravi požar“ iz Dervente…
Tokom radionica žene su saznale kako pomoći sebi ili bliskom članu porodice, ali i savladale određene tehnike kako nadvladati traumu i stres.
„Prvi korak u tome jeste suočavanje sa problemom, odnosno prihvatanje problema“ – kaže Marijana Vujec, psiholog predavač na radionicima. Dodaje da o traumama treba otvoreno govoriti, prije svega sa porodicom, ali ukoliko je neophodno, ne treba isključivati ni stručnu pomoć…
Emina Hasanagić, jedna od prisutnih smatra da su radionice ovakvog tipa veoma korisne za žene koje su kroz život doživjele neku od trauma…
„Današnja radionica održana je u prostorijama Udruženja „Sutra je novi dan“, a na istu temu sinoć se govorilo u Crvarevcu. Sastavni su dio projekta kojeg realizira Udruženje žena „Đul“ iz Crvarevca, a koji se realizira na nivou cijelog kantona. Senajida Mašinović, predsjednica udruženja „Đul“ Crvarevac naglašava da se radi o vidu edukacije koji se bazira na osnaživanju žene koje o pretrpljenim traumama i stresu najčešće šute…
Ove psihološke radionice dio su projekta koji se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji provodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).