Radionica o bezbijednosti u saobraćaju u okviru realizacije projekta „Vozim iako ne hodam“ održana je danas u Drugoj srednjoj školi i Gimnaziji u Velikoj Kladuši. Radionica je namijenjena učenicima završnih razreda srednjih škola, jer su oni ti koji će se uskoro u saobraćaju naći i kao vozači.
O najčešćim greškama koje čine vozači, prekršajima i posljedicama nesavjesne vožnje govorila je prezentatorica Almedina Čamdžić u ime Saveza udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Unsko-sanskog kantona, koje realizira projekat. Almedina i sama već 19 godina snosi posljednice nesavjesnih učesnika u saobraćaju i svojim primjerom želi drugima, a posebno mladima, ukazati na pogubne posljedice nesavjesne vožnje…(poslušajte izjavu)
Broj saobraćajnih nesreća u Federaciji BiH iz godine u godinu raste, a posljedice nesreća nerijetko su one najteže, sa smrtnim ishodom. U prošloj godini na području općine Velika Kladuša u saobraćajnim nezgodama 4 osobe su smrtno stradale. Kako je istakao pomoćnik komandira za saobraćaj u Policijskoj stanici Velika Kladuša, Bajro Hušidić ohrabruju statistički pokazatelji za prvih devet mjeseci ove godine, koji govore da je u tom periodu bilo 40 nesreća manje u odnosu na isti period prošle godine. U toku ove godine jedno je lice smrtno stradalo. Kako Hušidić naglašava, većina nesreća uzrokovana je neprilagođenom brzinom.
Projekat „Vozim iako ne hodam“ finansira Federalno ministarstvo rada i socijalne politike. Cilj Projekta je održavanje interaktivnih radionica sa učenicima završnih razreda srednjih škola u BiH, na kojima osoba sa invaliditetom, koja je u mladosti doživjela saobraćanu nesreću, ispričala svoju priču, mladima, budućim vozačima o tome kakve posljedice mogu donijeti neodgovorno ponašanje u saobraćaju prilikom brze voženje, vožnje pod uticajem alkohola, opojnih droga kao i korištenje mobitela u vožnji i nevezanje sigrnosnog pojasa. Na taj način će se raditi na podizanju svijesti mladih o važnosti odgovornog ponašanja u saobraćaju radi veće sigurnosti mladih i ostalih učesnika u saobraćaju i smanjenja saobraćajnih nesreća. Radionici u Velikoj Kladuši su osim učenika prisustvovali i članovi velikokladuškog Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize, Predstavnici Kantonalnog Saveza Udruženja i pripadnici Policijske stanice Velika Kladuša i profesori.