Danas (11.03.2025.) je okončana peta redovna sjednica Općinskog vijeća Velike Kladuše. Sjednica, koja je započela u četvrtak, 6. marta, prekinuta je nakon 15. tačke zbog obimnosti dnevnog reda i nastavljena danas. Vijećnici su razmatrali preostalih sedam materijala.
Prva tačka razmatrana u nastavku zasjedanja bio je Prijedlog Odluke o iznosu minimalne naknade za upravljanje i održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade po metru kvadratnom korisne površine posebnog dijela i iznosa koeficijenta minimalne naknade u zavisnosti od vrste, namjene i pozicije u zgradi posebnog djela na području Općine Velika Kladuša. Odluka je usvojena većinom glasova, a njom se utvrđuje iznos minimalne naknade za upravljanje i održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade od 0,36 KM/m2 korisne stambene površine. Dalji obračun naknade za upravljanje i održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade utvrđuje se množenjem osnovice sa korektivnim koeficijentima i površinama posebnog dijela zgrade. Sredstva po ovoj odluci uplaćuju se na posebni podračun i namijenjena su održavanju zajedničkih prostorija i ostalim troškovima vezanim za održavanje zajedničloj dijelova zgrada.
Vijeće je većinom glasova prihvatilo i Prijedlog Odluku o kriterijima za odabir projekata za kapitalna ulaganja i izradu Programa kapitalnih investicija Općine Velika Kladuša. Razlog za donošenje Odluke o kriterijima za odabir projekata za kapitalna ulaganja i izradu dugoročnog programa kapitalnih investicija je osnova za sačinjavanje Programa kapitalnih investicija Općine Velika Kladuša za period 2025.-2027. godina odnosno za sačinjavanje liste prioritetnih projekata na području općine Velika Kladuša.
Jednoglasno je prihvaćena Odluka o pristupanju izradi Strategije prema mladima Općine Velika Kladuša za period 2025-2029. godine. U skladu sa Zakonom o mladima Federacije Bosne i Hercegovine svi nivoi vlasti u Federaciji imaju obaveze definiranja, usvajanja i provođenja strategija prema mladima. U skladu sa navedenom obavezom, Općina Velika Kladuša je otpočela aktivnosti u svrhu pristupanja izradi Strategije prema mladima Općine Velika Kladuša za period 2025-2029. godine. Nakon usvajanja Odluke, imenovat će se koordinaciono tijelo i radne grupe.
Vijeće je većinom glasova podržalo i Prijedlog Rješenja o imenovanju promjenjivih članova Komisije za koncesije Unsko – sanskog kantona sa područja općine Velika Kladuša u koju su imenovani Samir Rekić, dipl. ecc., Elvedin Miljković, dipl. ecc., Zlatan Šertović, dipl. pravnik, Munir Grahović, BA poljoprivrede, Nermina Dizdarević, BA poljoprivrede i Ferid Bašić, dipl. ing. zaštite okoliša.
Informacija o novčanim podrškama u poljoprivrednoj proizvodnji na području općine Velika Kladuša za 2024. godinu usvojena je jednoglasno. U Budžetu Općine Velika Kladuša za 2024. godinu stavka grant za razvoj poljoprivrede, kao i stavka sufinansiranje poljoprivrednih proizvođača putem veterinarskih stanica, izvršena je u ukupnom iznosu od 500.000 KM.
Program podrške poljoprivrednim proizvođačima s područja općine Velika Kladuša u 2025. godini usvojen je većinom glasova i predviđa ulaganje 500.000 KM iz Budžeta Općine Velika Kladuša za podršku poljoprivrednoj proizvodnji kroz 12 različitih mjera. Program je sačinjen na osnovu prijedloga poljoprivrednika i njihovih stvarnih potreba. Sredstva će se prvenstveno usmjeriti na poticaj poljoprivrednih gazdinstava koja u svom radu postižu značajne rezultate u cilju stvaranja, jačanja i proširenja porodičnih gazdinstava i obrta, te na poljoprivredne zadruge čiji vlasnici i članovi doprinose cjelokupnom razvoju poljoprivrede i razvoju ruralnog dijela općine Velika Kladuša.
Najviši iznosi su predviđeni za sufinansiranje troškova legalizacije i izgradnje poljoprivrednih objekata 60.000, za sufinansiranje nabavke opreme za poljoprivredne djelatnosti 80.000 i za sufinansiranje troškova doprinosa za poljoprivredne djelatnosti 60.000 KM.
Na Program podrške poljoprivrednim proizvođačima u 2025. godini Laburistička stranka BiH uložila je amandman kojim se traži uvođenje nove mjere, sufinansiranje plasteničke i stakleničke proizvodnje iznosom od 115.000 KM i povećanje iznosa sufinansiranja troškova doprinosa za poljoprivrednu djelatnost sa 60.000 na 100.000 KM, a da se sredstva osiguraju ukidanjem određenih mjera i smanjenjem iznosa za pojedine druge mjere. Ovlašteni predlagač, Općinski načelnik ovaj amandman je odbio, uz obrazloženje da će u drugoj polovini godine, ukoliko bude sredstava u budžetu, rebalansom osigurati sredstva tražena amandmanom. Amandman nije usvojen ni glasanjem vijećnika.
Posljednja i većinom glasova usvojena tačka V sjednice je Program podrške poduzetnicima na području općine Velika Kladuša za 2025. godinu. Cilj Programa je podrška poduzetnicima tj. obrtnicima, trgovcima, ugostiteljima koji svoju djelatnost obavljaju kao samostalni poduzetnici kao i podrška poduzetnicima registriranim kao d.o.o u procesu pribavljanja akata o građenju za objekte u kojima obavljaju djelatnost) u 2025. godini. Novčana sredstva za realizaciju Programa kroz četiri mjere obezbjediće se iz Budžeta Općine Velika Kladuša za 2025. godinu u iznosu od 300.000 KM.